16 apríla 2024

Glutamín je veľmi dôležitá aminokyselina najmä pre športovcov. Jeho úloha je neoceniteľná: ovplyvňuje nielen správne metabolické procesy, ale buduje aj správnu imunitu, odstraňuje škodlivý amoniak a psychickú pohodu.

Hoci glutamín produkuje ľudské telo, jeho množstvo môže byť príliš malé. Je to spôsobené tým, že ho telo najskôr využije na správne fungovanie nervového a imunitného systému. Suplementácia glutamínu sa ukazuje ako nevyhnutná vo viacerých prípadoch: u chorých ľudí, po chorobe, u športovcov.

V prípade poslednej menovanej skupiny hrá glutamín veľmi dôležitú úlohu: umožňuje vám budovať svaly a regenerovať ich. Táto zložka je zodpovedná aj za efektívny odpočinok po tréningu. Užívanie tejto zlúčeniny má tiež pozitívny vplyv na zvýšenie sekrécie rastového hormónu, čo sa premieta do intenzity cvičenia. Súvisí to aj s budovaním správnej formy a efektívnejším tréningom.

Suplementácia nie je vždy dobrá

Reklamy nás uisťujú, že suplementácia stravy je to, čo potrebuje každý z nás – bez ohľadu na to, aký životný štýl vedieme a ako sa stravujeme, vždy je lepšie predchádzať nedostatku rôznych vitamínov a živín. A treba dôrazne zdôrazniť, že ide o veľmi nesprávny prístup. Pretože sa ukazuje, že suplementácia je spojená nielen s množstvom benefitov, ale aj s istou temnou stránkou.

Všetko preto, že nadbytok vitamínov a živín môže spôsobiť ešte väčšie problémy ako ich nedostatok. Keď suplementáciu užívame zbytočne dlho, môžu sa u nás vyvinúť také problémy, ako je napríklad dysfunkcia obličiek a prvkov nervovej sústavy.

Ešte horšie to bude, keď už berieme nejaké lieky – najmä tie, ktoré súvisia s chronickými ochoreniami – v niektorých prípadoch môže dochádzať k nebezpečným interakciám. Čo robiť, aby ste sa vyhli takýmto problémom? Samozrejme, suplementácie sa nemusíte úplne vzdať. Poraďme sa s lekárom – určite pomôže určiť, či a aké živiny potrebujeme.

Celá pravda o suplementácii

Štatistiky ukazujú, že Poľsko patrí medzi krajiny, kde sa doplnky stravy využívajú najčastejšie. Je to hrdá pozícia? Nie úplne. Je pravda, že vitamíny a všetky cenné mikro a makro prvky sú pre každé telo veľmi dôležité, no v správnom množstve. Ak ich telu poskytneme priveľa, môžu to mať ešte horšie následky ako tie, ktoré súvisia s nedostatkom – napríklad problémy s obličkami a nervovým systémom.

Ba čo viac, niektoré doplnky môžu nepriaznivo pôsobiť na niektoré lieky, ktoré užívate – preto, ak ste chronicky chorý, určite sa poraďte so svojím lekárom, či daný doplnok stravy môžete užívať.

Sú však situácie, ktoré si dokonca vyžadujú suplementáciu – to je prípad ľudí na chudnúcej diéte, ktorí vedú intenzívny a vyčerpávajúci životný štýl, vykonávajú pravidelný silový tréning, tehotné ženy, ženy v menopauze alebo ľudia, ktorí práve prešli dlhou a vyčerpávajúcou choroba tela.