29 marca 2024

Športovci sú každý deň vystavení výrazným stratám živín, vitamínov a vody. Stáva sa to v dôsledku namáhavého úsilia počas tréningu. Proteín sa využíva na svalovú prácu, sacharidy dodávajú primeranú energiu. Spolu s potom sa z tela vylučujú minerálne soli a vitamíny. Ich nedostatok môže viesť k poklesu formy športovca a výrazne ovplyvniť kvalitu jeho tréningu.

Aby sa tejto situácii vyhli, mnohí športovci používajú doplnky stravy. Ide o voľnopredajné potraviny, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach, v potravinách, ale aj v posilňovniach. Doplnky stravy sú vhodne zložené zmesi vitamínov, mikroprvkov a minerálnych solí, ktoré pri každodennom užívaní umožňujú doplniť nedostatky vyplývajúce z tréningu. Doplnok stravy sa odporúča predovšetkým cvičiacim športovcom: kulturistom, športovcom. Vďaka doplnkom stravy je možné neustále zlepšovať výkonnosť vášho organizmu.

Doplnky HMB podporujú telo

Pod názvom suplementy HMB sa skrýva hydroxymetylbutyrát – vedľajší produkt vznikajúci pri rozklade leucínu, esenciálnej aminokyseliny. Pozitívne účinky tohto prípravku boli známe už pred niekoľkými rokmi. Odvtedy podporuje športovcov a kulturistov pri dosahovaní ich vysnívaného cieľa, teda hodnotnej muskulatúry.

Vlastnosti HMB majú pozitívny vplyv na fungovanie ľudského organizmu. Je známe, že prípravky s obsahom HMB podporujú budovanie svalovej hmoty a zároveň zabraňujú rozpadu svalov. Účinok faktora je spojený aj s lepšou regeneráciou po tréningu a redukciou telesného tuku. Hydroxymetylbutyrát tiež pomáha regulovať zlý cholesterol v krvi a má pozitívny vplyv na pohodu cvičiacich.

Prípravky s obsahom HMB majú tiež vynikajúce ochranné vlastnosti, vďaka čomu sú ideálne pre začiatočníkov, ktorých svaly ešte nie sú precvičené. Dávkovanie HMB závisí od telesnej hmotnosti osoby užívajúcej doplnok.

Doplnky nie sú vždy také dobré

Hoci výrobcovia suplementov vo svojich reklamách presviedčajú, že ich prípravok by mal užívať naozaj každý z nás, ukazuje sa, že k takýmto vyhláseniam treba pristupovať s dosť veľkou dávkou rezervy. prečo? Pretože nie každý z nás trpí nedostatkom bielkovín, horčíka, vápnika, železa či iných mikroživín.

A treba si uvedomiť, že prebytok takýchto zložiek nie je pre telo prospešný – napríklad príliš veľa bielkovín môže poškodiť obličky. Niekedy doplnky tiež interagujú s liekmi, ktoré užívate, najmä ak ide o lieky na chronické ochorenia. Ako si teda môžeme byť istí, že daný doplnok bude pre nás naozaj prospešný?

Najlepšie je navštíviť dietológa alebo aj rodinného lekára. Pomôže určiť, či váš životný štýl, zdravotný stav a každodenná strava vyžadujú užívanie doplnku. Pretože ak naozaj potrebujeme extra vitamíny, doplnky sa ukážu byť presne také, ako sa propaguje.