26 mája 2024

Diéta je veľmi všeobecný pojem. Sú predsa ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov celý život držia nejakú diétu. Cukrovkári alebo ľudia s nedostatkom mikroživín musia mať neustále špeciálnu diétu. Diéty môžeme rozdeliť na zoštíhľujúce, očistné a skrášľujúce a tiež na zdravú.

Dôležité je, že každá diéta môže byť dodatočne suplementovaná, teda doplnená potravinovými výrobkami so špecifickým zložením. Niekedy je z rôznych dôvodov nemožné pokryť všetky potreby tela špeciálnou výživou. Preto vznikli doplnky stravy, ktoré ešte viac posilňujú naše výživové princípy.

Strava nie je vždy dostatočná na to, aby poskytla telu všetky vitamíny, mikroelementy či živiny. Na druhej strane, doplnky stravy sú veľmi často sústredené na jednu živinu a ich zloženie dopĺňa nedostatky práve v tomto smere. Stravu sa oplatí doplniť, aby sme sa uistili, že naše telo má živiny potrebné pre svoje fungovanie.

Doplnky dopĺňajú stravu

Pri dodržiavaní diéty, bez ohľadu na to, na čo a na čo, ju môžete vždy doplniť o ďalšie živiny. Tie možno ľahko nájsť v doplnkoch stravy dostupných v lekárňach a športových predajniach. Doplnky dnes nájdete dokonca aj v zľavnených potravinách.

Prípadné nedostatky vitamínov a minerálov doplníme doplnkami, no pamätajte, že to nie je zlatá stredná cesta. Paralelne s doplnkom stravy preto musíme užívať stravu, ktorú chceme doplniť. Nejde o to, že užívaním suplementu, ktorý dopĺňa nedostatok horčíka, ho už nebudeme musieť telu dodávať prirodzenou cestou, vo forme vyváženej stravy. Toto stojí za to zdôrazniť, pretože si to mnohí ľudia myslia.

Užívanie suplementu pre mnohých znamená, že sa už nemusíte starať o zdravé stravovanie. Tentoraz nemôže byť nič horšie. Pri používaní doplnkov si musíte pamätať, že najlepšie doplnky sú len jedna zložka, nie všetky naraz. Doposiaľ nebol objavený výživový doplnok vhodný na všetky jeho nedostatky.

Potreba suplementácie u športovcov

Ľudia sa často pýtajú, prečo športovci potrebujú suplementáciu, aj keď sa držia zdravej výživy. Po prvé, súčasný súbor výskumov ukazuje, že naše potraviny sú nutrične degradované v dôsledku našich súčasných poľnohospodárskych techník.

Takže ani pri tej najlepšej diéte na svete nemôžete úplne poskytnúť živiny, ktoré potrebujete. Navyše sa len zriedka nájde športovec, ktorý má čas si sadnúť a pokojne sa najesť. Skôr smerujeme k „take-away“ diéte. Výsledkom je, že všetci potrebujeme suplementáciu, no najmä športovci potrebujú extra vitamíny a minerály kvôli zvýšenému dôrazu na kondíciu ich tela prostredníctvom súťažného tréningu.

Ak jeme pre maximálny výkon, alebo jednoducho pre celkové zdravie, musíme našu stravu dopĺňať suplementáciou, aby sme telu dodali živiny. Vďaka tomu dokážu minimalizovať kontrakcie a znížiť množstvo voľných radikálov.