28 februára 2024

Najčastejšie je definovaný činnosťami, ktoré by ste mali vykonávať v záujme vášho zdravia. Zdravý životný štýl je preto diéta, fyzická aktivita, vyhýbanie sa stresu, hygiena, ako aj pridelenie určitého času na odpočinok. Niekedy zahŕňa aj pravidelné vyšetrenia.

Prostredníctvom všetkých týchto úloh, ktoré je potrebné vykonať, môžete vytvoriť definíciu zdravého životného štýlu. Zahŕňa všetky tie činnosti, ktoré človek zjavne vykonáva a ktoré mu umožňujú zostať zdravý a v pohode. A tým ponúkajú aj šancu vyhnúť sa mnohým chorobám. Zdravý životný štýl sa vypláca, pretože proces liečby aj mierneho ochorenia môže byť psychicky a fyzicky vyčerpávajúci.

Prevencia je jednoduchšia a menej nákladná. Preto sa oplatí postarať sa o seba. Zorganizujte si čas tak, aby ste mohli cvičiť a spať. Základom denného režimu by mala byť aj pravidelná hygiena, ako aj siahanie po zdravých, nespracovaných potravinách.

Oplatí sa staviť na zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl sa vypláca. Po prvé, pretože vám umožňuje výrazne znížiť riziko vzniku mnohých chorôb. V niektorých prípadoch dokonca funguje ako primárna prevencia. Platí to najmä o tých chorobných subjektoch, ktorých výskyt v posledných desaťročiach výrazne vzrástol.

Hovorí sa im civilizačné choroby a úzko súvisia so sedavým spôsobom života. Vďaka zdravému životnému štýlu je možné čeliť takým ochoreniam, ako je cukrovka či obezita. Okrem toho je zdravý životný štýl vnímaný aj ako dôležitá zbraň v boji proti mnohým ochoreniam, ktorými trpia ľudia, ktorí sa denne dostatočne nevenujú.

Pohyb medzitým nielen posilňuje telo, ale tiež pomáha udržiavať rovnováhu v tele. Týka sa to napríklad prekrvenia a okysličovania organizmu. Preto zdravý životný štýl založený na pohybe dáva silu a odolnosť. Nie je zárukou plného zdravia, no bez neho sa o udržiavaní formy len ťažko sníva.

Pohybom k zdraviu

Ľudské telo je na to akoby naprogramované. Hovorím samozrejme o premávke. Sprevádzal ľudí od začiatku ich prítomnosti na zemi. Pomerne nedávno ju vystriedal sedavý spôsob života. Stáva sa podielom rastúcej skupiny ľudí vo svete. Najmä vo vysoko rozvinutých krajinách.

Tam sa nielen práca, ale čoraz častejšie aj oddych redukuje na sedenie či ležanie. To prispieva k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu. Od nadváhy, cez obmedzený metabolizmus, až po vážne problémy s obehovým systémom. Nedostatok pohybu ovplyvňuje mnoho aspektov života. A vždy je to škodlivé. Na druhej strane zdravý životný štýl je založený na fyzickej aktivite. Nie vždy, čím viac, tým lepšie.

Musíte si dať čas na odpočinok. Vo všeobecnosti však cvičenie pomáha. Umožňuje vám okysličiť sa, zhodiť zbytočné kilogramy, ale aj relaxovať. Má veľmi pozitívny vplyv na všetky systémy ľudského tela. Zabraňuje aj mnohým civilizačným ochoreniam, ako je ateroskleróza, cukrovka a dokonca aj depresia.