25 júna 2024

Špeciálne doplnky sú produkty, ktoré sa dokážu komplexne postarať o správne fungovanie celého organizmu. Preto sú žiadaným doplnkom stravy športovcov a fyzicky aktívnych ľudí.

Základné funkcie, ktoré môžu doplnky stravy vykonávať, sú zníženie hormonálnej aktivity, správny metabolizmus bielkovín a sacharidov, zodpovednosť za správne fungovanie imunitného a nervového systému, udržanie normálneho energetického metabolizmu, menšia únava a zapojenie sa do procesu správnej produkciu červených krviniek.

Tieto doplnky tiež poskytnú primeranú hormonálnu podporu, udržujú správnu úroveň plodnosti a hladiny testosterónu v krvi. Takéto prípravky môžu obsahovať také zložky ako: kyselina d-asparágová, zinok, kyselina pantoténová, aminokyseliny, bylinné extrakty, vitamín b6 alebo beta ekdysterón.

Medzi doplnkami špeciálneho významu sú také, ktoré boli vytvorené pre ľudí, ktorí chcú budovať svalovú hmotu, chcú schudnúť alebo čakajú dieťa.

Výživa pre silu

Pre športovcov, ktorí budú intenzívne trénovať, môžu byť posilňovacie doplnky dobrým doplnkom stravy. Vďaka nim si môžete dovoliť efektívnejší tréning, ktorý vám zároveň vydrží dlhšie.

Posilňovacie prípravky budú obsahovať látky ako kreatín (napríklad vo forme kreatín malátu), alfa-ketogulatarát, bylinné extrakty, koenzým Q10, serotonín či kyselinu gama-aminomaslovú.
Tieto doplnky sa budú líšiť aj v spôsobe, akým ich užívate – niektoré sa berú počas tréningu aj počas odpočinku. Ostatné sa berú len vtedy, keď prebieha fyzická aktivita.

Základnými zložkami, ktoré prispievajú k zvýšeniu sily, je kombinácia kreatínu a l-arginínu. Za nárast sily bude zodpovedný aj oxid dusnatý, ktorý vzniká v dôsledku chemických zmien už spomínaného l – arginínu. Je zodpovedný za prekrvenie, okysličenie a výživu svalového tkaniva.

Používaním takéhoto doplnku sa môžete postarať o rozvoj sily stabilnejšie a dosiahnuť lepšie výsledky za kratší čas.

Kondicionéry na sochárstvo

Živiny na tvarovanie umožňujú dosiahnuť požadovaný tvar a veľkosť svalov v kratšom čase a tiež poskytujú látky, ktoré robia telo odolnejším. Prispievajú tiež k spaľovaniu tukov a tým stimulujú rast čistej svalovej hmoty.

Medzi základné výhody takýchto suplementov patrí: stimulácia anabolických procesov, vyššia výkonnosť organizmu, citeľný efekt rýchlejšieho tréningu, inhibovaný katabolizmus a budovanie beztukovej svalovej hmoty.

Najčastejšie sú tieto doplnky založené na zložkách ako L-karatín, extrakt zo zeleného čaju a extrakt z horkého pomaranča. Patria medzi ne aj takzvané termogeniká, teda látky, ktoré znižujú telesný tuk v dôsledku zvyšujúcej sa telesnej teploty.

Prípravky na stavbu sochy môžu byť bohaté aj na aminokyseliny a arginín – vďaka týmto živinám sa doplnia nedostatky týchto látok, čím sa zabráni aj katabolizmu. Športovci, ktorí sa chcú zamerať na dlhý a intenzívny tréning, by mali siahnuť aj po tých suplementoch, ktoré obsahujú taurín, aminokyselinu znižujúcu únavu.