25 apríla 2024

Športovci si dobre uvedomujú dôležitosť správnej prípravy na cvičenie. Pred samotným tréningom trávia nejaký čas rozcvičkou, ktorá zahŕňa šprint či gymnastiku. Ide o to, aby svaly získali pružnosť a aby sa pri cvičení nenaťahovali a nelámali.

Veľmi dôležitá je aj príprava správneho nápoja, ktorým telo hydratujeme, uhasíme smäd a správne ho hydratujeme. Veľa ľudí si myslí, že to nie je najlepší spôsob ako používať klasickú minerálku, no mnohí športovci sa domnievajú, že zdraviu oveľa prospešnejšie sú izotonické nápoje.

Obsahujú najmä početné minerálne soli, sodík, draslík a sacharidy. Najmä posledné menované sú dôležité z pohľadu vytrvalostného športovca. Izotonické nápoje sú vhodné aj na zvlhčenie ľudského tela – je to spôsobené ich koncentráciou, ktorá je nápadne podobná koncentrácii tekutín v ľudskom tele. Vďaka tomu sa nápoj oveľa lepšie vstrebáva.

Výživové doplnky konzumované pod lekárskym dohľadom

Doplnky stravy v súčasnosti konzumujú ako športovci, tak aj ľudia, ktorí nevykazujú nadmernú fyzickú aktivitu. Je to rozhodne pozitívny jav, ktorý dokazuje, že spoločnosť sa čoraz viac stará o svoje zdravie. Je však potrebné pamätať na to, aby ste doplnky užívali pod dohľadom lekára alebo aspoň po prečítaní si o nich.

Nemali by ste užívať žiadne doplnky, ale tie, ktoré skutočne potrebujeme, pretože nám môže uškodiť nielen nedostatok vitamínov a minerálov, ale aj ich nadbytok. Ak teda pociťujeme bolestivé svalové kŕče, mali by sme doplniť horčík a draslík, ktoré nám s týmto neduhom môžu pomôcť, no telu by sme nemali dodávať napríklad vápnik či železo.

Keď nás naopak trápia lámavé kosti, dajme si vápnik a fosfor, no nie nevyhnutne vitamín C. Nezabúdajme ani na to, že zdrojom vitamínov a minerálov v našom tele by nemali byť len farmaceutické prípravky, ale aj zdravé potraviny , zelenina, ovocie, orechy a celozrnné výrobky.

Ako si vybrať doplnky stravy

Takmer každý moderný športovec užíva nejaké doplnky stravy. Mnohí z nich si myslia, že čím viac vitamínov a minerálov či proteínových doplnkov do seba natlačia, tým budú zdravší a budú mať lepšie výsledky. Takýto názor sa však ukazuje ako nesprávny. Je potrebné pripomenúť, že nedostatok, ako aj nadbytok mikro a makro prvkov alebo vitamínov sa môže ukázať ako škodlivé pre telo.

Okrem toho niektoré vitamíny a minerály navzájom zle reagujú, preto je najlepšie jesť ich oddelene. Pri výbere doplnkov stravy pre seba by ste preto mali byť veľmi opatrní a umiernení. Oplatí sa požiadať lekára alebo dietológa o radu, prípadne urobiť krvné testy, aby sme zistili, čo nám chýba a čoho máme nadbytok.

Treba pamätať aj na antagonizmy medzi jednotlivými cennými látkami, napríklad medzi železom a vápnikom alebo vitamínom C a antioxidantmi. Preto sa oplatí dopĺňať železo a vitamín C ráno a vápnik a antioxidanty večer, alebo naopak.