25 júna 2024

V množstve rôznych doplnkov stravy podporujúcich rekonštrukciu imunitného systému či podporujúcich budovanie svalového tkaniva existujú aj špecializovanejšie produkty.

Aj keď je ťažké nájsť doplnky, ktoré sú určené výhradne na ochranu oka a zlepšenie jeho funkcie, existujú aj takéto riešenia. To má obrovský význam v realite, kde ľudia čoraz častejšie a rýchlejšie strácajú zrak, najmä kvôli vizuálnej kultúre a práci za počítačom. Oslabenie funkcie oka vie veľmi potrápiť, preto sa oplatí poobzerať sa v regáloch obchodov po suplementoch bohatých na karotenoidy, pretože majú veľmi dobrý vplyv na ľudskú sietnicu.

Široké využitie tu majú najmä produkty bohaté na luteín a zeaxantín, pretože chránia veľmi dôležité očné farbivo – hlavne v makule. Oko je tak oveľa lepšie chránené pred škodlivými účinkami žiarenia, ktoré sa vyskytuje všade – slnečné alebo počítačové.

Kvôli prirodzenej imunite

Doplnenie nedostatku vitamínov je pre každý organizmus kľúčové, a preto sa v posledných rokoch objavilo na trhu množstvo vitamínových doplnkov. Pri výbere ideálneho doplnku pre seba by ste však mali vziať do úvahy, že vstrebateľnosť syntetických a prírodných vitamínov je značne odlišná a niekedy sa oplatí kúpiť produkt vyššej triedy čistoty, biologicky viac podobný tomu, s ktorým sa človek zaoberá s od úsvitu vekov.

Zároveň pri výbere dokonalých vitamínov pre seba stojí za to venovať pozornosť ďalším zložkám, ktoré zlepšujú kvalitu terapie, ako je kyselina listová. Vitamíny sa výborne predávajú, pretože sa podieľajú na mnohých kľúčových procesoch pre ľudský organizmus, od metabolizmu, cez imunitný systém, až po tvorbu kolagénu. V prípade ľudí s oslabenou imunitou je dopĺňanie vitamínov takmer povinné – to isté platí pre ľudí, ktorí sú aktívnejšie v akomkoľvek športe. Úloha vitamínov v procese regenerácie a rekonštrukcie tkaniva je veľmi široká.

Prírodné a syntetické kondicionéry

Vo svete profesionálneho športu môže každý pretekár počítať s obrovskou podporou celého zdravotníckeho personálu – teoreticky vyškoleného, ​​no predovšetkým vybaveného najmodernejšími diagnostickými nástrojmi a liekmi.

Samozrejme, využitie tvrdej farmakológie vo svete športu je tabuizovaná téma, pretože v minulosti často viedla k popularizácii dopingu a ničeniu imidžu disciplíny. Avšak prírodné doplnky stravy, ktoré by absolútne nemohla uznať žiadna sebarešpektujúca športová federácia ako forma dopingu, sú obrovským poľom na predvádzanie pre moderných biotechnológov a farmaceutov.

Prírodné doplnky skladajúce sa výlučne z látok, ako je extrakt z nechtíka lekárskeho alebo oleje z grónskej pečene žraloka – sú látky, ktoré sa vyskytujú v prírode, preto sú v medicíne, vrátane športu, široko povolené. Ich vstrebateľnosť a účinnosť sa v mnohých štúdiách ukázala ako rozhodne výhodnejšia z hľadiska terapie ako ich syntetické náhrady.