25 júna 2024

Hypertenzia je problémom nielen starších ľudí. Vzhľadom na tempo a spôsob života postihuje ľudí aj vo veľmi mladom veku. Preto je veľmi dôležité hypertenziu nielen liečiť, ale aj predchádzať a predchádzať jej. Môžete tomu čeliť úplne prírodnými metódami.

Hypertenziu dokážeme prekonať vo väčšine prípadov úplne prirodzenými metódami, ktoré zahŕňajú zmenu životného štýlu a výživy. V prvom rade dlhé prechádzky – to je absolútny základ prevencie aj liečby. Minimálne tridsať minút chôdze denne pre zdravie je nevyhnutnou podmienkou. Chôdza je únavné, ale mimoriadne dôležité aeróbne cvičenie.

Nevyžaduje dobrú kondíciu, iba ochotu. Najťažšie je však kráčať bez cieľa, preto si treba definovať účel chôdze. Môžete niekoho navštíviť, môžete ísť pre svoje zdravie do obchodu, ale dôležité je niekam ísť – potom je to len jednoduchšie. Polhodina denne pre zdravie nie je veľa času. Na druhej strane, pozitívne účinky chôdze objavíme už po niekoľkých dňoch.

Nechajte auto – choďte pešo, jazdite na bicykli alebo na kolobežke

Akékoľvek cvičenie a cvičenie je dobré pre vaše zdravie. Už to nie je ani o športovaní či chodení do posilňovne. Všetko, čo musíme urobiť, je premeniť auto na komunikačný prostriedok poháňaný našimi vlastnými svalmi. Kedykoľvek je to možné, auto môžete nechať doma.

Jazda na bicykli a dokonca aj na kolobežke je veľké plus pre zdravie. Ísť pešo bude tiež oveľa lepšie ako jazdiť autom. Ak musíte ísť niekam autom, je to skvelý nápad nechať ho niekde kilometer od cieľa. Zvyšok cesty sa dá prejsť pešo. Môžete si tiež vziať skúter do kufra a prejsť na ňom zostávajúcu vzdialenosť do cieľa.

Môžete získať zdravé cvičenie za skutočne nízku cenu. Nie je potrebné utrácať peniaze za telocvičňu alebo fitness klub. Musíte sa len chcieť hýbať. Najlepším dopravným prostriedkom je samozrejme bicykel. Dostane sa kamkoľvek a jazda to nestojí nič. Bicykel na jazdu po bežných cestách kúpite za pár stoviek zlotých, no táto investícia sa vám veľmi rýchlo vráti.

Posilňovňu si môžete zariadiť aj doma

Namiesto toho, aby ste chodili do posilňovne v klube, môžete si zariadiť skutočnú posilňovňu v pohodlí svojho domova. Potrebujete len vhodnú miestnosť na likvidáciu. Podkrovie na to pravdepodobne nebude vhodné, pokiaľ nie je dobre izolované. Na vytvorenie vlastnej telocvične budete potrebovať niekoľko zariadení, ktoré ľahko kúpite v každom športovom obchode.

Základom bude multifunkčný cvičebný stroj, ktorý nahradí najpopulárnejšie zariadenia, ktoré v posilňovni nájdete. K tomu treba pridať rotoped a bežecký pás, vhod príde aj veslovací trenažér. Domáca posilňovňa sa nesmie zaobísť bez veľkej lopty na cvičenie a sťahovacej tyče. Pre silákov a atlétov bude lavička a činky nepostrádateľné.

Náklady na vytvorenie takejto domácej telocvične sú niekoľko tisíc zlotých, ale cvičiť môžete aj sami, bez toho, aby ste sa s niekým delili o vybavenie. Ak máte podmienky na vytvorenie domácej posilňovne, oplatí sa ju mať. Len lístky do posilňovne sú dnes také lacné, že je asi lepšie ísť do profesionálne vybavenej telocvične v klube.