26 mája 2024

O dôležitosti správnej suplementácie nemusia presviedčať všetci, ktorí k športu pristupujú profesionálne. Len vyvážená strava v kombinácii so suplementáciou tých živín, ktoré nedokážeme zabezpečiť v potravinových dávkach, umožňuje správny vývoj svalov, zlepšenie motoriky či redukciu telesného tuku.

Samozrejme, aký druh suplementácie zvolíme závisí od našich cieľov a očakávaní. musíte pamätať na niekoľko pravidiel. Najlepší čas na prípravu je okolo tréningu. Bezprostredne po cvičení, keď metabolizmus pracuje na najvyššie obrátky, je požiadavka na živiny najvyššia a aj ich vstrebávanie je najlepšie.

Najlepšou prípravou hneď po tréningu je proteínový doplnok, pretože je základným stavebným kameňom svalovej hmoty. Kreatínové doplnky naopak hrajú dôležitú úlohu pri rozvoji svalovej štruktúry a pomáhajú redukovať svalové tkanivo. Cennými doplnkami sú tiež aminokyseliny (BCAA) a sacharidové doplnky.

V závislosti od disciplíny – pozor na rôzne zranenia

Zápal husej nohy je zranenie, ktoré sa veľmi často stáva bežcom, najmä tým, ktorí bežia na dlhé trate. Najčastejšou príčinou tohto neduhu je nerozohriatie, nesprávne cvičenie, zle zvolená obuv a napokon príliš veľká tréningová záťaž.

Toto zranenie je náchylné na ľudí, ktorí predtým utrpeli nejaké poranenia členku alebo majú poruchy držania tela (napr. valgus kolena). Problém zápalu husej nohy nie je vyhradený len pre športovcov, pretože na toto ochorenie sa sťažujú ľudia s cukrovkou, obezitou či reumatoidnou artritídou. Zápal husej nohy je zápal, ktorý sa vyskytuje v blízkosti úponu svalov strednej časti kolena.

Primárnou funkciou husieho chodidla je ohýbanie kolenného kĺbu. Opuch, nepohodlie pri ohýbaní a obmedzenie v práci kolena sú základnými príznakmi zápalu v dôsledku preťaženia. Ako pri každom takomto stave, najprv treba liečiť bolesť a opuch. Dobrým spôsobom je schladiť opuch.

Zinok a naše zdravie

Zinok sa v tele neukladá vo veľkých množstvách. A predsa jeho absenciu cítiť veľmi bolestne. Keď ho máme málo, objavujú sa kožné ochorenia, náchylnosť na rôzne druhy infekcií, nechutenstvo, až zhoršenie čuchu a chuti, ťažkosti s pamäťou, oslabenie vlasov a nechtov, pocit neustálej únavy.

Zinok je taký dôležitý, pretože ovplyvňuje schopnosť iných minerálov a vitamínov pôsobiť. Stimuluje činnosť mnohých orgánov, posilňuje imunitu a výrazne zlepšuje pohodu (chráni okrem iného aj pred depresiou). Je nápomocný pri liečbe mnohých kožných ochorení, minimalizuje prejavy mnohých neduhov a robí naše vlasy a nechty krásnymi a lesklými.

A čo obsahuje zinok? Nájdeme ho okrem iného v pečeni, morských plodoch, fazuli, hrachu, ale aj v mandliach. Pre svoje cenné vlastnosti je zinok bežnou zložkou prípravkov pre zdravé vlasy, nechty a pokožku. Oplatí sa ho však preventívne získavať zo zdravej výživy, namiesto toho, aby ste sa ním liečili.