26 mája 2024

Sacharidy sú látky, ktoré by mali tvoriť určité percento v strave aj v strave intenzívne trénujúcich športovcov. Úlohou sacharidov vo výžive je dodať energiu, ktorá sa následne využíva pri väčšine procesov v tele, ako aj pri fyzickej a psychickej námahe.

Športovci vyžadujú viac energie ako tí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Preto je vhodné doplniť stravu sacharidovými prípravkami. Aké zloženie by mal mať takýto prípravok? V prvom rade je diverzifikovaná – mala by obsahovať sacharidy s krátkym aj predĺženým časom vstrebávania, teda s iným glykemickým indexom.

Čo to znamená pre telo? Rýchlo stráviteľné sacharidy, ako je glukóza, poskytujú ľahko stráviteľnú dávku energie, ale krátkodobo, zatiaľ čo sacharidy s dlhším časom uvoľňovania, ako je izomaltulóza, poskytujú dlhšiu dobu pôsobenia sacharidového prípravku, čo umožňuje dlhší čas na tréning.

Gainery – čo sú tieto doplnky?

Ak robíte silové alebo silovo vytrvalostné športy, vaším cieľom je pravdepodobne zvýšenie svalovej sily a hmoty, ale pravdepodobne sa chcete vyhnúť súčasnému priberaniu tuku. Pre zvýšenie efektivity tréningu zameraného na tieto ciele sa oplatí zaobstarať si kvalitný gainer.

Čo sú gainery a ako fungujú?
Ide o suplementy obsahujúce dve skupiny účinných látok: bielkoviny a sacharidy. Ich účinky na organizmus sú rôznorodé, ale vzájomne sa dopĺňajú, čo vedie k rýchlejšiemu nárastu sily a svalovej hmoty. Proteíny sú najdôležitejšie prvky používané v procese budovania svalov. Urýchľujú aj regeneráciu svalového tkaniva po tréningu.

Sacharidy sú zodpovedné za to, aby telu dodali správne množstvo energie, ktorá sa následne spaľuje počas tréningu. Najlepšie je, ak sacharidy prítomné v gaineri majú inú dobu vstrebávania. Vtedy sa pozitívna energetická bilancia udrží dlhší čas, čo umožňuje predĺžiť tréning.

CARBO sacharidové doplnky

Sacharidové doplnky sú doplnky stravy zamerané na športovcov, ktorí trénujú silové disciplíny (kulturistika, vzpieranie, fitness), vytrvalostné a vytrvalostné a silové disciplíny, ako aj ľudí, ktorí si budujú postavu (pre rozvoj prirodzenej svalovej hmoty). CARBO prípravky sú sacharidy, teda cukry, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu energie.
Sacharidové doplnky CARBO sú navrhnuté tak, aby poskytovali systematickú energiu pri dlhodobej fyzickej námahe.
Sacharidové doplnky užívané pred tréningom by mali poskytnúť správne množstvo energie pre plánované cvičenie.

Potom by ste mali užívať doplnky ako islomaltulóza, vitargo alebo voskovka, pretože sacharidy z týchto prípravkov sa do tela dostanú oveľa rýchlejšie. Rýchlo a ľahko absorbovaná energia robí tréning dlhším, intenzívnejším a doba regenerácie je oveľa kratšia. Okrem toho vám tieto druhy opatrení po konzumácii neoťažia.

CARBO doplnky užívané po tréningu spomaľujú katabolizmus, dopĺňajú zásoby glykogénu a urýchľujú regeneráciu.