Vhodne zvolené živiny a suplementy môžu byť veľmi účinnou podporou pri tréningu v posilňovni. Tajomstvo úspechu spočíva v šikovnom používaní správneho kondicionéra v závislosti od cieľa, ktorý chcete dosiahnuť. Budovanie svalovej hmoty si vyžaduje používanie proteínových doplnkov s obsahom bielkovín a aminokyselín.
Veľmi užitočné sú aj sacharidové doplnky, ktoré dodávajú svalovým bunkám dodatočnú energiu. Niekedy sa používajú špeciálne sacharidové a proteínové koktaily spolu s ďalšími prísadami vo forme mikroelementov a vitamínov, ktoré pôsobia najefektívnejšie a zároveň udržujú telo v rovnováhe.
Pri používaní doplnkov je potrebná disciplína a miera. Mali by sa užívať presne podľa odporúčania výrobcu a neprekračovať odporúčanú dennú dávku. Nechýba ani frekvencia, ktorá bunkám zaručí pravidelný prísun potrebných látok. Správne používané doplnky môžu poskytnúť skvelú podporu počas intenzívneho cvičenia.
Výhody používania kreatínu
Výhody používania kreatínu v kulturistike sú dobre známe už mnoho rokov. Zoznam výhod je dlhý, ale zručné používanie tejto látky pri tréningu si vyžaduje ďalšie odporúčania.
Hlavným účinkom užívania kreatínu je zvýšenie odolnosti organizmu voči stresu a stresu a zvýšenie jeho sily.
Je to viditeľné najmä pri kombinácii kreatínu s glutamínom. Táto zmes je tiež veľmi účinná pri zlepšovaní vstrebávania bielkovín. Ďalšou výhodou je zvýšenie odolnosti buniek voči bolestivým podnetom.
Dôležitým aspektom užívania suplementov s obsahom kreatínu je dodať telu primeranú dávku energie vo forme komplexných sacharidov, obsiahnutých okrem iného v cestovinách, ryži, cereáliách a stavebných látkach, teda živočíšnych a rastlinných bielkovinách. Ich zdrojom môžu byť proteínové doplnky, ale aj chudé mäso, vaječné bielka a mliečne výrobky. Kreatín chráni zásoby cukru v tele a prispieva k tvorbe a transportu ATP.
Limity kreatínu?
Kreatín je možno najpoužívanejší doplnok stravy. Jeho vlastnosti sú známe už od 50. rokov minulého storočia, no skutočnú senzáciu začal robiť až koncom 90. rokov. Podporuje kulturistický tréning pre milióny amatérov a profesionálov po celom svete. Pomáha budovať väčšie svaly a získať silu a vytrvalosť.
O tom, či by mal byť kreatín zakázaný, sa veľakrát pochybovalo, no v súčasnosti sa k tomu nerozhodla žiadna športová organizácia. Ide totiž o látku, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskej potrave vrátane rýb a mäsa, takže zistiť, odkiaľ sa kreatín v tele konkrétneho športovca berie, by bolo jednoducho nemožné.
Napriek tomu okolo jeho používania koluje množstvo predsudkov a falošných mýtov. Medzitým je kreatín látka uložená vo svalových bunkách, kde je zodpovedná za produkciu a transport ATP. Účinok spočíva v ochrane zásob sacharidov a obmedzení tvorby kysnutého cesta.