19 apríla 2024

Je dôležité pravidelne cvičiť. Zaujímavé je, že akonáhle je tréningový plán vypracovaný, je možné ho ľubovoľne upravovať. A podľa mnohých trénerov by sa to dokonca malo robiť, pretože po niekoľkých mesiacoch si telo zvykne na konkrétne cviky a špecifickú námahu. Zmena ho opäť motivuje.

Je dôležité nájsť typ cvičenia, ktoré nie je povinné, ale je zábavné. Ľudia majú rôzne povahy a radi trávia čas inak. Nehovoriac o miestach, kde sa cítia príjemne. Niekto rád beháva do posilňovne, no pohľady niekoho môžu rušiť.

Nie každému sa chce tiež behať po svojom okolí a odpovedať na ustarané otázky susedov, či nemá priveľa voľného času. Najdôležitejšie je teda zadefinovať si typ cvičenia, ktorý prinúti telo cvičiť, no zároveň zostane aj psychicky priateľský. Ďalej sa musíte pohodlne obliecť a nájsť miesto, kde bude plnenie následných motorických úloh príjemné a bezpečné.

Tréning podľa plánu

Opakovanie určitých denných činností len zdanlivo vnáša do života nudu a monotónnosť. V skutočnosti tým, že každý deň reflexívne vykonáte aspoň časť úloh, ušetríte čas, ale aj upokojíte sa. Keď viete, čo robiť a čo robiť, stres nemá šancu. Rovnako je to aj s tréningom.

Proces prípravy na to, ako aj následný kurz, by sa mali vypracovať vopred. Neskôr sa následné cviky stanú zvykom a cvičenec nemusí ich postupnosť detailne plánovať. Zlepšíte tým výhody tréningu hlavne tým, že budete mať väčší pokoj a minimalizujete chvíle neistoty, keď neviete ako ďalej.

Treba si však uvedomiť, že kým takáto rutina pri cvičení funguje, časom vás môže odradiť od ďalšieho tréningu. Preto je dobré pohybovú aktivitu plánovať, ale aj každých pár mesiacov trochu upraviť. Vďaka tomu bude tréning stále oddychový, no zároveň ostane zaujímavou a nemonotónnou aktivitou.

Čas na relaxovanie

Nemôžete ísť do extrémov. Aktívni a často cvičiaci ľudia si môžu len ťažko nájsť čas na odpočinok. Medzitým je to rovnako dôležité ako samotný tréning. Bez nej sa o regenerácii len ťažko hovorí. A tá je zasa základom pre budovanie sily, formovanie postavy a upevňovanie kondície.

Ba čo viac, bez regenerácie a teda oddychu sa o udržaní zdravia len ťažko hovorí. Čím väčšia a častejšia námaha, tým racionálnejšie a zodpovednejšie treba pristupovať k oddychovému času. Šport možno považovať za aktívny odpočinok, ale odporúča sa aj oddych svalov a jednotlivých systémov tela.

Základom zostáva dostatok hodín spánku, aj keď pri regenerácii je samozrejme dôležitá aj vaša strava. Vďaka pravidelnej pohybovej aktivite si človek dodá viac energie, no keď sa tréning začne spájať len s únavou či nutkavosťou, vtedy je dobré postarať sa aspoň o pár dní oddychu. Niekedy je riešením zvoliť si menej náročnú aktivitu.