25 júna 2024

Beh, napriek svojej obrovskej obľube, nie je pohybovou aktivitou pre každého. Zdalo by sa, že to nie je nič ťažké. Stačí vyjsť z domu a utiecť. Nič nemôže byť chybnejšie. Profesionálni bežci a pokročilí amatéri majú pravidelné kardiologické vyšetrenia.

Priznajme si to, ale beh veľmi zaťažuje srdce. Pulz sa výrazne zvyšuje a krv cirkuluje oveľa rýchlejšie. Telo potrebuje na cvičenie veľa kyslíka a krvný obeh robí všetko preto, aby ho pumpoval ďalej. Preto musí byť práca obehového, dýchacieho a srdcového systému dokonalá. Preto predtým, ako sa pustíme do behu pre zdravie, urobme si predtým dobrý test.

Najdôležitejšie je otestovať si srdce a kardiovaskulárnu kapacitu. Začiatky s behom tiež nie sú najľahšie. Najprv preto treba začať s kombináciou behu a chôdze. Na spevnenú a aktívnejšiu prácu je potrebné telo zvyknúť. Behať môže každý, no kto chce behať, mal by sa najskôr poriadne vyšetriť.

Treking – ideálna letná aktivita

Turistika v horách je pôžitok sám o sebe, ktorý pochopí len ten, kto to vyskúšal. Chôdza po horských chodníkoch je skvelá fyzická aktivita, výzva pre telo a krásne výhľady, ktoré ulahodia každému oku. Turistika samozrejme závisí od vlastného zdravia.

Najdôležitejšie je, že ide o najzdravšiu formu pohybu. Okysličujeme svoje telo a je známe, že na horách dýchate najčerstvejší vzduch. Horské chodníky sú náročné a aspoň cez cesty úseku sa ide do kopca. Je to vynikajúce cvičenie pre svaly v dolnej časti tela. Je čudné, koľko ľudí dnes chodí na trekking.

Toto je šport, ktorý stačí vyskúšať raz, aby ste chytili povestnú chybu. Možno sa pýtate, prečo ísť hore len preto, aby ste z nej vystúpili? A tu je podstata. Výzva, cieľ a tvrdohlavosť pri jeho realizácii. Prekonávanie vlastných slabostí na ceste do kopca a pocit víťazstva pri zjazde. Naozaj to musíte vyskúšať, aby ste to pochopili.

Vodná gymnastika v lete – bez ujmy na kĺboch

Ľuďom, ktorí majú problémy s obehovým systémom, činnosťou srdca alebo po infarkte – sa odporúča rehabilitácia vo vode. Vodné kurzy sú aj najčastejšími hodinami na rehabilitačných pobytoch v sanatóriách. Priaznivé vlastnosti vody sú preto dobre známe. Dôležité je, že cvičenie vo vode nezaťažuje kĺby.

Je to dôležité, pretože ľudia s ortopedickými problémami môžu úspešne navštevovať bazénovú gymnastiku. Voda je prirodzený tlmič nárazov pre pracovné škáry. A čo viac, voda pri cvičení ochladzuje telo, vďaka čomu sme menej unavení a sme ochotnejší cvičiť. Hodiny v bazéne sa naozaj oplatí odporučiť každému, no najmä ľuďom s abdominálnou obezitou.

Voda síce znižuje záťaž pri cvičení, no spáli veľa kalórií. Nie nadarmo sa hovorí, že voda vytiahne a po vyučovaní pociťujete hlad vo vode s takmer dvojnásobným výkonom. Najväčšou výhodou cvičenia vo vode však je, že je úplne bezpečné pre každého, kto si zvolí túto formu fyzickej aktivity.