25 júna 2024

Oplatí sa vybrať si posilňovňu, kde pracuje osobný tréner? Je využívanie jeho služieb výmysel bohatých panien, alebo je to efektívny spôsob, ako efektívne trénovať?

Tréningový plán – dobrý osobný tréner nám pomôže v prvom rade pri príprave tréningového plánu. Ak naše dobrodružstvo s posilňovňou ešte len začíname, možno netušíme, s akými cvikmi začať, čo nerobiť a ako vykonať vhodnú rozcvičku. Vďaka znalostiam trénera získame plán primeraný našim schopnostiam, fyzickým podmienkam a zdravotnému stavu. Cvičenie tiež povedie k požadovaným účinkom.

Doplnky pre začiatočníkov – ak plánujete budovať svalovú hmotu, musíte pamätať na kvalitnú stravu. Ak máme pochybnosti o zložení našich denných jedál, môžeme to konzultovať s osobným trénerom. Je to tiež správna osoba, ktorá nám odporučí výber konkrétnych doplnkov. Zistíme, kedy doplnky užívať a aké porcie budú dostatočné a bezpečné pre zdravie.

Oplatí sa siahnuť po suplementoch?

Výživový doplnok nie je liek. Stojí za to si to zapamätať, aby ste nezískali nesprávny pohľad na suplementáciu. Kto by mal siahnuť po doplnkoch stravy a kde ich najlepšie kúpiť?

Vitamíny a minerály – suplementácia má za cieľ poskytnúť nášmu telu zložky, ktoré potrebuje na správne fungovanie. Aj keď by naša strava mala byť pestrá a bohatá na vitamíny a minerály, dobre vieme, že to môže byť aj inak. Nie vždy jeme správnu porciu hodnotných surovín. Preto sa odporúča suplementácia na doplnenie nedostatku týchto prvkov. Je potrebné pripomenúť, že doplnok nenahrádza diétu.

Niečo pre športovcov – medzi doplnkami stravy nájdeme množstvo produktov pre športovcov. Ich hlavnými zložkami sú aminokyseliny alebo sacharidy, ktoré potrebujeme viac, keď budujeme svalovú hmotu a vedieme intenzívne tréningy. Najbezpečnejším spôsobom, ako získať doplnok, ktorý vám neublíži, je navštíviť renomovaný obchod so športovou výživou.

Pôsobenie kreatínu

Kreatín patrí medzi suplementy, po ktorých sa pri budovaní čistej svalovej hmoty oplatí siahnuť. Podporuje syntézu bielkovín a podporuje energetické procesy.

Budovanie svalov – kreatín nie je stavebným kameňom pre svalovú hmotu. Je to však vynikajúci spôsob, ako stimulovať syntézu bielkovín, ktoré budujú svalové tkanivo. Ak chceme dosiahnuť želaný efekt, oplatí sa kombinovať suplementáciu kreatínu s proteínovým doplnkom a správnou stravou. Stimuláciou rastu svalovej hmoty kreatín zabraňuje jej odbúravaniu. Vďaka tomu môžete zabudnúť na kvapky. Odporúča sa tiež kombinovať kreatín s glutamínom, ktorý podporuje anabolické procesy.

Kreatín vo svaloch – vďaka prítomnosti správneho množstva kreatínu môžeme počítať s tým, že telu dodáme solídnu dávku energie. Kreatín sa podieľa na resyntéze ATP, t.j. vysokoenergetickej zlúčeniny zodpovednej za transport energie v tele. Vďaka spolupráci s ATP dokáže kreatín dodať energiu priamo svalovým bunkám, čo ovplyvňuje kvalitu nášho tréningu.