26 mája 2024

Túžba siahnuť po malom občerstvení sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa a najčastejšie sa spája s náhlym poklesom energie. V takýchto situáciách máte najčastejšie chuť siahnuť po niečom sladkom. Vždy sa oplatí mať po ruke zdravú maškrtu, aby ste sa nenechali zlákať a siahli po nezdravých výrobkoch.

Prečo sa pri náhlom poklese energie s najväčšou pravdepodobnosťou zje niečo sladké? Možno preto, že ide o pohodlné a šikovné riešenie, ktoré číha takmer na každom regáli bufetu, predajne či kiosku. Ako sa ukazuje, je to oveľa zdravšia a hodnotnejšia, aj keď nie menej pohodlná alternatíva. Pre prípad náhlej chuti do jedla sa oplatí mať po ruke proteínovú tyčinku.

Pred kúpou energetickej tyčinky sa však oplatí dobre dodržiavať jej recept, aby ste si vybrali to najzdravšie riešenie. Stáva sa, že pod rúškom fit produktu sa skrývajú cukry a stužené tuky. Najlepšou alternatívou sú hrazdy určené pre športovcov a kulturistov. Ich zloženie je veľmi starostlivo kontrolované.

Tuky – nevyhnutné v strave?

Ľudia, ktorí sa snažia viesť zdravý a aktívny životný štýl, venujú rovnakú pozornosť tomu, čo jedia. Intuitívne sa radšej držia ďalej od tukov, pretože sú spojené s niečím mastným, kalorickým a nezdravým. Netreba však zabúdať, že tuky – podobne ako bielkoviny a sacharidy – sú súčasťou zdravej výživy a treba ich jesť. V tomto prípade je veľmi dôležité, aké tuky si dáte na tanier.

Snahou vylúčiť zo stravy tuky si môžete ublížiť. Tuky sú cenným zdrojom energie a nenasýtené mastné kyseliny zohrávajú v ľudskom organizme veľmi dôležitú a prospešnú úlohu. Takže skôr, ako väčšina tukov zmizne z jedálneho lístka, stojí za to ich dôkladne analyzovať a vylúčiť živočíšne tuky a nahradiť ich rastlinnými. Určite to prospeje vášmu zdraviu a kondícii.

Vylúčenie tuku zo stravy športovca nebude prínosom. Jednoducho sa odporúča byť opatrný a starostlivo vyberať jednotlivé živiny, aby ste sa vyhli nedostatkom.

Kedy užívať doplnky výživy?

Väčšina mužov navštevujúcich posilňovňu sníva o tom, že sa budú môcť pochváliť pôsobivými svalmi a vypracovanou postavou. Keď cvičenie neprináša očakávaný efekt, mnohí z nich sa obrátia na doplnky na zvýšenie hmotnosti.

Zloženie – užívanie suplementov na váhu je zamerané na viditeľné zväčšenie objemu svalov, a tým k získaniu mimoriadne vypracovanej postavy. Preto je ich zloženie rafinovanou zmesou:

  • bielkoviny,
  • sacharidy,
  • tuky

Intenzívna práca v posilňovni znamená, že svaly sú vystavené väčšej námahe, preto potrebujú ďalší stavebný materiál a zdroj energie. Dobre zvolené živiny určené na pomoc pri budovaní svalovej hmoty spôsobujú, že telo má väčšie zásoby energie, svaly sú pevnejšie, majú stavebný materiál, ktorý umožňuje ich rýchly rast. Cvičenec je zároveň plný energie a nepociťuje negatívne účinky ostrého silového tréningu.

Pevná, pevná postava je devízou každého muža. Nie je nič zlé na tom, že muži chcú účinky svojho snaženia v posilňovni trochu urýchliť. Rozumný príjem živín je teda dobrý nápad.