25 apríla 2024

Obrovské a krásne vyvinuté kapucne sú symbolom mužnosti a veľkej fyzickej sily. Aj tie svedčia o enormnom úsilí vynaloženom na každý tréning. Svaly kapucne sú trapézové svaly, ktoré majú široký rozsah práce, za ktorú sú zodpovedné. Najčastejšie sa svaly kapucne precvičujú súčasne s tréningom chrbta a ramien. Existuje niekoľko jednoduchých cvičení, ktoré budú uspokojivé, ak budete cvičiť starostlivo a pravidelne v priebehu času. Prvým je krčenie činky.

V tomto prípade sú činky oveľa pohodlnejšie ako činky, pretože poskytujú oveľa väčšiu voľnosť pohybu. Cvičenie je veľmi jednoduché. Postavte sa rovno, chodidlá umiestnite na šírku ramien. Uchopte činky oboma rukami, znížte hlavu mierne nadol a potom pomaly zdvihnite ramená nahor a zastavte ich, keď dosiahnu maximálne napätie. Aké ďalšie cvičenia môžu byť účinné? Sú to napríklad krčenie s činkou na stroji Smith, tlačenie činky cez hlavu ramenami, – cviky typické pre cvičenie v posilňovni.

Cvičenie na ramená

Svaly ramien sa aktívne zúčastňujú všetkých cvikov, pri ktorých pracujú paže. Ramená spájajú všetky hlavné svaly hornej časti tela. Silné a pevné ramená sú základom takmer každého športu alebo aktivity, pri ktorej používate ruky. Dobre trénované ramená poskytujú vynikajúce výsledky, ako je dokonalá postava, viac sily alebo žiadne zranenia.

Najlepší spôsob, ako posilniť ramená, je stlačiť tyč nad hlavou v sede. Zdvíhanie tyče na rovných pažiach, zdvíhanie paží na kladke alebo do strán, dvíhanie paží do strán na kladke alebo na šikmej lavici alebo dvíhanie činky nad hlavu v sede.

Pre začiatočníkov sa odporúča cvičiť 3x týždenne, kde je počet sérií od 1 do 3 s 10-15 opakovaniami, tu si môžeme dovoliť aj malú, 60 sekundovú prestávku. Pokročilí by mali cvičiť ramená dvakrát týždenne so zvýšeným počtom sérií a opakovaní, teda 3-5 sérií po 6-8 opakovaní. Malo by sa pamätať na to, že príliš ťažké bremená môžu spôsobiť zranenie.

Cvičenie na egometri

Egometer je zariadenie, ktoré bežní návštevníci posilňovní často podceňujú. Ich pohŕdanie je však na škodu ich samotných, pretože egometer je stroj, ktorý umožňuje rovnomerne budovať všetky svaly a zlepšovať efektivitu tela. Séria niekoľkých cvikov, ktoré sa nepretržite minútu opakujú, stačí na to, aby ste v krátkom čase zaznamenali na svojom tele jasné výsledky.

Tradičné veslovanie je dobré cvičenie na formovanie chrbta, stehien a predlaktí. Veslovanie s jednoručkami je na druhej strane návrhom pre tých, ktorí chcú budovať priame a šikmé brušné svaly. Veslovanie s madlom ťahaním za bradu dáva zabrať najmä svalom predlaktia, krížov a bicepsov.

Ďalším variantom cvikov na egometri je veslovanie nohami. V tomto prípade si sadáme k cvičeniu ako pri klasickom veslovaní, no pracujú len nohy, pričom ruky a chrbát sú neustále narovnávané. To je zase dobré riešenie pre ľudí, ktorým záleží na práci stehien a zadku.