19 apríla 2024

Samozrejme, určite stojí za to a dokonca je potrebné tieto svaly precvičiť. Trapézové svaly, ktoré sú súčasťou chrbtových svalov alebo bežne nazývané kapucne, sú dôležitým prvkom našej telesnej stavby, pretože majú funkciu zdvíhania a ťahania lopatiek. Používame ich pri plávaní, príťahoch či tréningu hrudníka.

Štvorhlavý stehenný sval ramena sa oplatí precvičiť kvôli problémom, ktoré môžeme dostať pri dlhodobej práci za stolom a počítačom. Pokiaľ ide o tréning trapézového svalu, existujú dva myšlienkové prúdy: prvý trénuje trapézové svaly pri tréningu chrbta, zatiaľ čo druhý ich trénuje spolu s tréningom ramien.

Trapézový ramenný sval sa určite oplatí precvičiť, je to jeden z najdôležitejších svalov hornej časti chrbta, nemali by sme nechať ramená a chrbát ochabovať. Príklady cvikov na trapézový sval: príťahy na hrazde so širokým úchopom, príťahy v páde (populárne veslovanie), prenášanie činky vo vodorovnej polohe, dvíhanie trupu z pádu alebo mŕtvy ťah.

Cvičenie na ramená

Silné ramená ukazujú silu hrudníka a chrbta. Ich vyrezávanie si však vyžaduje veľa nasadenia a správneho cvičenia. Tréning ramien sa dá robiť doma s činkami. V tréningovom pláne nie sú potrebné nespočetné série a stovky opakovaní. Ak však dobre urobíte niekoľko cvikov, môžete získať tónované ramená.

Jedným z najaktívnejších je státie a stláčanie činky cez ramená. Činka by mala byť so správnou záťažou a pohyby by sa mali vykonávať plynulo a správnym spôsobom. Nedostatočný výkon môže spôsobiť zranenie alebo napätie. Pri vykonávaní cviku môžeme zadku dodať rovnováhu.

Ďalším zaujímavým a efektívnym cvikom sú zdvihy činky s oboma rukami v sede. Správne vykonaný zdvih sa odporúča držať asi 2-3 sekundy. Na vytvarovanie ramien poslúži aj priťahovanie činiek k hrudníku v stoji. Najčastejšie sa vykonáva na konci tréningu, kvôli zapojeniu veľkej časti svalov.

Cvičenie na brucho

Veľké, nevytvarované brucho je veľmi veľký komplex a pre mnohých ľudí je dôvodom hanby. Platí to pre ženy aj mužov. Niektorí sa dokonca hanbia objaviť bez košele aj na pláži, nieto ešte ísť do bazéna. Našťastie je to časť tela, kde ľahko nájdete tie správne cviky na tréning.Brucho sa dá vytvarovať jednoduchými kľukmi.

Obľúbený je aj tzv Weiderova aeróbna šestka. Na internete môžeme hľadať aj iné cviky na brucho. Dôležité je, že na ne nepotrebujeme žiadne zložité zariadenia. Väčšina tréningov sa dá robiť doma.

Dôležitá je aj správna strava, inak síce zlepšíme vzhľad svalov, no tuk nám bude stále tvoriť pneumatiku na bruchu. Ak si však zvolíme správnu stravu, a zároveň pravidelne cvičíme, účinky by sme mali vidieť už po krátkom čase. Stojí za to stráviť nejaký čas a zbaviť sa komplexov a zároveň sa starať o svoje zdravie.