29 marca 2024

So zvýšenou aktivitou je ľahké viesť k nedostatku mikro- a makroprvkov. Platí to najmä pre zložky ako sodík, draslík, vápnik, horčík, železo a zinok. Nedostatočné množstvo týchto zložiek je problémom mnohých športovcov, ktorí z rôznych dôvodov znižujú celkový kalorický obsah stravy. V prípade nedostatkov sa oplatí siahnuť po doplnkoch, pretože tieto nedostatky dokážu organizmu napáchať veľké škody.

Počas namáhavého cvičenia telo stráca značné množstvo sodíka a draslíka potením. Doplnenie straty týchto minerálov sa vykonáva okrem iného aj regulovať narušenú acidobázickú rovnováhu systému. Sodík a draslík sú makroživiny, ktorých konzumácia po tréningu ovplyvňuje rýchlejší proces regenerácie. Vápnik je tiež jednou z najdôležitejších makroživín v strave športovca.

Pri nutričnom nedostatku tejto živiny sa aktivujú zásoby vápnika v kostiach, čo môže viesť k zvýšenej náchylnosti na zlomeniny a zranenia. Ďalšou dôležitou zložkou stravy športovca je železo. Jeho obsah v tele závisí okrem iného od hladina hemoglobínu v krvi. V rade za žehličkou je horčík. Spolu s draslíkom je najdôležitejším vnútrobunkovým katiónom, ktorý sa podieľa na aktivácii niekoľkých stoviek enzýmov. Suplementácia všetkých týchto zložiek je dôležitou úlohou pri vytváraní vyváženej stravy a výbere doplnkov.

Vápnik je jednou z najdôležitejších makroživín

Vytvára nielen kosti a zuby, ale aj svaly a nervový systém. Preto treba jeho nedostatky v organizme okamžite všetkými spôsobmi doplniť.

Nedostatok správneho množstva vápnika rýchlo ovplyvňuje naše zdravie. To sa prejavuje osteoporózou, slabosťou, chronickou únavou, svalovými kŕčmi, bolesťami hlavy.

ženy
Suplementácia vápnika je obzvlášť dôležitá pre tehotné ženy. Zabraňuje nielen vypadávaniu zubov, ale aj potratom, podporuje liečbu vysokého krvného tlaku a cukrovky.

Zakázané bezprávie
Vápnikové doplnky a lieky by sa mali používať pod lekárskym dohľadom. Ak človek jednoducho výrazne zvýši množstvo vápnika v strave, môže to zhoršiť jeho schopnosť absorbovať železo, zinok a horčík.

Neschopnosť absorbovať také dôležité mikroživiny môže vážne ovplyvniť naše zdravie – preto je lepšie mať všetko pod kontrolou.

Aký význam má železo?

Dôsledky nedostatku železa trápia najmä ženy – práve tie ho najviac strácajú počas tehotenstva, dojčenia a príliš silnej menštruácie.

Problém anémie postihuje takmer všetky ženy, keď dosiahnu dospelosť. Vo väčšine prípadov je to spôsobené nedostatkom železa, ale niekedy je anémia spôsobená aj príliš malým množstvom kyseliny listovej alebo vitamínu C.

Žehličku sa oplatí doplniť
V dôsledku anémie môže človek pocítiť búšenie srdca, bolesti hlavy, silnú slabosť a hypotermiu. Všetky tieto príznaky výrazne znižujú kvalitu života.

Nielen jedlo
Niektoré ženy majú problém prijať dostatok železa jedlom – napríklad ak sú na vegetariánskej strave. Lekári opakovane odporúčajú konzumovať rôzne prípravky s touto zložkou, pretože anémia môže spôsobiť až problémy s hlásením tehotenstva.