26 mája 2024

Výživové doplnky sú koncentrovaným zdrojom vitamínov a minerálov, ako aj ďalších látok, ktoré vyživujú náš organizmus alebo priaznivo ovplyvňujú našu fyziológiu. Sú určené na konzumáciu ako doplnok ku každodennej strave, pomáhajú udržiavať stav homeostázy, t.j. rovnováhy potrebnej pre správne fungovanie.

Doteraz boli pre nás bohatstvom živín iba sacharidy, tuky, bielkoviny a ďalšie živiny z potravy. Prípravky, ktoré sa považujú za ich tabletové náprotivky, si však v súčasnosti môžeme kúpiť v každej lekárni. Ľahko sa vstrebávajú a správne používajú, skutočne dokážu nahradiť niektoré pre nás nepriaznivé nedostatky. Pamätajme však na striedmosť.

Doteraz nebola definícia doplnkov stravy striktne definovaná, čo vyvoláva množstvo kontroverzií. Boli považované za potravinový výrobok, preto majú firmy, ktoré ich predávajú, veľkú voľnosť pri skladaní zloženia jednotlivých prípravkov. Z tohto dôvodu by sme sa pri výbere správneho suplementu mali spoliehať na naše povedomie spotrebiteľov. Prečítajte si prosím pozorne všetky etikety, aby ste zbytočne nezaťažovali svoj organizmus.

Doplnky stravy nájdete nielen v tabletkách

Doplnky stravy sa rýchlo stali marketingovým ťahom predajcov. Reklamy sa nás snažia presvedčiť, že potrebujeme ten či onen tablet, aby sme vyzerali mlado a cítili sa zdravo. V množstve týchto informácií by sme sa mali spoliehať na naše povedomie spotrebiteľov. Najmä preto, že doplnky stravy nie sú len vo forme tabliet!

Ľahko sa o tom dozvieme pri pohľade na zloženie raňajkových cereálií, ktoré sú doplnené o niekoľko druhov vitamínov, vápnik, horčík, kyseliny či vlákninu (počítať môžete donekonečna). Margarín, ktorý používame každý deň, obsahuje vždy konštantné množstvo vitamínu A a D. Mlieko je obohatené o vápnik a šťavy o vitamíny. Okrem toho jeme aj produkty, ktoré nám samé o sebe dodajú živiny.

Preto skôr, ako sa rozhodneme pre doplnky stravy, dôkladne si rozoberme našu každodennú stravu. Pozostáva nielen z bežných produktov, ale aj z obohatených. Na to by sme mali pamätať najmä vtedy, ak suplementy užívame aj pri aktívnom tréningu. Naše telo hromadí všetky dodané minerály a ich nadbytok môže narušiť rovnováhu potrebnú pre jeho správne fungovanie.

Doplnky stravy – opäť striedmosť!

Doplnky stravy sú prezentované ako sebazdravie v skratke. Každá tableta pomáha na niečo iné. Po chvíľke rozmýšľania by sme si mohli vybrať aspoň pár tabliet, ktoré by sme považovali za potrebné v našej strave. V tomto by sme však mali byť umiernení.

Doplnky stravy dopĺňajú nedostatok vitamínov a minerálov v našom tele – za predpokladu, že ich máme. Prebytok živín je pre naše telo rovnako škodlivý ako ich nedostatok.

Ak chceme užívať doplnky stravy, mali by sme sa poradiť s odborníkom. Najmä ak prijímame liečivé prípravky alebo iné zdroje vitamínov a minerálov (napr. živín). Pri spoločnom užívaní sa ich zložky môžu hromadiť a vzájomne pôsobiť, čo môže mať za následok vážne zdravotné problémy.

Malo by sa tiež pamätať na to, že doplnky stravy nie sú liekmi. Sú určené len pre zdravých ľudí. S ich pomocou môžeme zabezpečiť, aby si naše telo udržalo stav rovnováhy, ktorý zabezpečuje správne fungovanie.