25 júna 2024

Proteín má v našom tele veľa dôležitých funkcií. Ide predovšetkým o stavebný materiál, no jeho molekuly plnia aj transportné, katalytické a imunitné funkcie. Správne vyvážená strava nám zabezpečí dostatočné množstvo bielkovín, no pri intenzívnom cvičení môže byť ich hladina príliš nízka na budovanie novej svalovej hmoty.

Špeciálne pripravené bielkoviny pre fyzicky aktívnych ľudí sú ľahko stráviteľné. Najpopulárnejší z nich je kazeín, ktorý má svoj zdroj v živočíšnom mlieku. Trávi sa pomaly, a preto zabezpečuje vyvážené zvýšenie hladiny aminokyselín v krvnej plazme. Tieto vlastnosti sú v kontraste so srvátkovými proteínmi, ktoré sa trávia oveľa rýchlejšie. To zase spôsobuje, že množstvo aminokyselín v krvi podlieha rýchlym a nepriaznivým zmenám.

Kazeín tiež spomaľuje katabolické procesy, čo je pri dlhodobom tréningu rozhodujúcim faktorom. Zaujímavosťou je, že tento proteín poskytuje aj dlhodobú sýtosť na dlhšie, takže dobre funguje počas diéty.

Proteínové doplnky podporujú spaľovanie tukového tkaniva a zároveň sa podieľajú aj na raste svalovej hmoty. Proteínové koktaily konzumované po tréningu účinne podporujú regeneráciu organizmu.

Kreatínové doplnky

Kreatínový doplnok je snáď najobľúbenejším doplnkom stravy medzi kulturistami. Je to skvelá pomôcka. Asi deväťdesiat percent tvoria bielkoviny, zvyšné prvky tvoria aminokyseliny, sacharidy a minerály cenné v strave športovca.

Kreatín v našom tele plní veľmi dôležité úlohy: ukladá a následne uvoľňuje energiu, ktorá je potrebná na udržanie procesov prebiehajúcich v bunkách. Z toho vyplýva, že sa podieľa aj na syntéze svalových bielkovín. Jeho nadbytok v organizme môže byť škodlivý a viesť k poškodeniu filtračnej kapacity obličiek, až k zastaveniu ich práce. Jeho používanie v správnom množstve je však pre telo bezpečné.

Kreatínové doplnky presviedčajú častých návštevníkov posilňovní, že už po niekoľkých dňoch užívania môžete vidieť prvé výsledky v náraste svalovej hmoty. Kreatín zvyšuje efektivitu organizmu, vďaka čomu môže tréning trvať dlhšie a byť intenzívnejší. Najmä, že je zvýšený aj prah bolesti, ktorý nás sprevádza pri dlhodobom cvičení. Pri užívaní kreatínových doplnkov sa odporúča súčasne piť veľa vody, čo podporuje jeho vstrebávanie.

Glutamínové doplnky

Glutamín je jedinečnou podporou pri vstupe na vyššiu úroveň fyzickej zdatnosti. Je to najbežnejšia aminokyselina v našom tele, ktorá podporuje rast svalovej hmoty.

Glutamín stimuluje syntézu svalových bielkovín zadržiavaním dusíka. Zároveň znižuje energetický výdaj svalov počas tréningu. Zlepšuje aj odolnosť organizmu vďaka schopnosti rýchlo doplniť hladinu glykogénu. Zabraňuje tiež následkom pretrénovania a poškodenia svalov, čo pri dlhých tréningových cykloch nie je ťažké.

Skracuje tiež dobu zotavenia svalov po intenzívnom cvičení. Nie je zdrojom, ktorý nám umožní vybudovať výnimočnú silu, ale určite zlepšuje kondíciu organizmu a podporuje budovanie novej svalovej hmoty. Okrem toho podporuje aj celkovú imunitu organizmu a dokonca znižuje náchylnosť na stres.

Glutamínové doplnky sa najčastejšie dodávajú vo forme prášku.
Telo si pri intenzívnom cvičení nedokáže vyprodukovať dostatok glutamínu, preto je dôležité ho dopĺňať suplementom.