25 júna 2024

Úlohou suplementov typu gainer je pôsobiť tak, aby podporovali priebeh anabolizmu v organizme. Očakávaným efektom je efektívnejší rozvoj a expanzia svalovej hmoty. Niekedy inhibujú aj katabolizmus. Niektoré suplementy z tejto skupiny priaznivo pôsobia aj na urýchlenie regenerácie svalových vlákien po intenzívnom cvičení v posilňovni a pomáhajú obnoviť potrebné zásoby glykogénu.

Kulturista, ktorý ich používa, si nielen dodá správne množstvo energie, ale zaženie aj pocit hladu. Mnohé z nich sa dajú kúpiť v zaujímavých príchutiach, no chuť nie je o priberačkách. Najdôležitejšia je ich účinnosť a rýchle pôsobenie.

Z tohto dôvodu sú zvyčajne mixom ľahko stráviteľných a vzájomne sa posilňujúcich zložiek. Účinky môžu byť naozaj ohromujúce: telo rýchlo, niekedy len za desať minút, uspokojí dopyt po bielkovinách a sacharidoch. Špecializované kondicionéry môžu byť drahé, ale je zrejmé, že kvalita má svoju cenu.

Najdôležitejšie zložky dobrého gaineru

Profesionálne gainerové suplementy majú často veľmi komplikované zloženie, ktoré má podobu akéhosi kokteilu rôznych látok, ktoré len spolu vykazujú najefektívnejší účinok. Ich aminokyselinový profil je špeciálne vyvinutý v laboratóriách, aby sa zabezpečila maximálna účinnosť, rýchle tempo pôsobenia a úplná bezpečnosť pre používateľov.

Medzi najobľúbenejšie zložky patrí albumín slepačích vajec (často nazývaný referenčný proteín), ako aj micelárny kazeín s jeho zlúčeninami (tzv. kazeináty), ktoré majú zastavovať katabolické procesy. Častou zložkou je aj koncentrát bielkovín obsiahnutý v bežnom mlieku.

Mimoriadne dôležitú úlohu v gainerových suplementoch zohráva srvátkový proteínový koncentrát a srvátkový proteínový izolát so širokým profilom bohatým na aminokyseliny potrebné pre budovanie a regeneráciu svalovej hmoty. Ideálny gainer sa v praxi rovná ideálnemu profilu aminokyselín a práve z tohto uhla pohľadu ich treba vyberať.

Dobrý gainer je účinný a … chutný!

Ľudia, ktorí pravidelne chodia do posilňovní, využívajú špeciálne živiny nazývané gainery na budovanie pôsobivej svalovej hmoty. Ich úlohou je dodať telu potrebné zložky, ktoré sa pri cvičení okamžite spaľujú. Ide predovšetkým o bielkoviny a ich stavebné zložky, teda aminokyseliny.

Väčšina gainerov v zložení obsahuje aj doplnkové látky, ktorých úlohou je doplniť mikroživiny a vitamíny potrebné pre správny priebeh metabolických procesov. Komplex presne vybraných ingrediencií zaisťuje efekt, o ktorý ide: rýchly nárast svalovej hmoty a viac energie na pravidelný tréning.

Výrobcovia si však dávajú záležať aj na chuti živín, aby zabezpečili maximálnu spokojnosť svojich užívateľov. Suplementy typu gainer nájdete s ovocnou príchuťou (najčastejšie banány alebo jahody), ktoré pripomínajú chutné sladkosti s príchuťou čokolády. Zaujímavosťou sú kondicionéry v tvare tyčiniek alebo chutia ako klasické, krémové sušienky.