25 júna 2024

Každý môže jesť zdravo. Dnes sa tomu v móde hovorí fit food. Nie každý však vie, kde začať. Každá výzva súvisí s tým, či sa to dá alebo nedá. Ak máte správne vedomosti, ochotu a motiváciu, poradíte si s každou výzvou. Zmena stravovacích návykov za zdravšie si určite vyžaduje čas.

Môžete sa pokúsiť niečo zmeniť cez noc, ale každá zmena by mala byť premyslená a pripravená. Ak sme doteraz nevenovali pozornosť tomu, čo jeme, treba sa podľa toho vzdelávať. Diéta a zdravé stravovanie predlžujú čas potrebný na prípravu tých správnych jedál. Ak sa rozhodneme zmeniť jedlo, aby sa zmestilo, najlepšie je začať návštevou dietológa. Dietológ začne návštevu dôkladným pohovorom a vyšetrením aktuálnych stravovacích návykov.

Potom, rovnako ako v ordinácii, urobí vhodnú diagnózu problému. Ďalšou etapou pomoci dietológa bude výber správnej diéty, teda plánovanie konkrétneho modelu zdravého stravovania. Dietológ vám dokonca navrhne špecifické menu na každý deň, čo vám vždy uľahčí prípravu zdravých jedál.

Krabičková diéta – nielen pre známe osobnosti

O niečom ako krabičková diéta dnes už počul asi každý. Ak niekto nevie, čo to je a tuší, že ide o jedenie z krabičiek – tak má pravdu. Presne o tom je táto diéta. Len tieto boxy nie sú ničím iným ako diétnym stravovaním. No a čo to má spoločné s diétou? Spoločnosti, ktoré ponúkajú diétne stravovanie, pripravujú nízkokalorické, no sýte jedlá.

Jedným slovom, písanie – zdravé. Jedlo sa pripravuje v niekoľkých porciách na deň. Človek, ktorý využíva tento typ služby, dostane ráno niekoľko krabíc s pripravenými jedlami. Odtiaľ pochádza názov tejto diéty. Predpokladom krabičkovej diéty je zároveň neschudnúť na nej. Ide skôr o správne stravovanie.

Nie je to diéta len pre známe osobnosti, aj keď pri používaní sociálnych sietí môžete nadobudnúť dojem, že takéto médiá využívajú všetky známe osobnosti. Používajú to, pretože väčšina z nich to má zadarmo, samozrejme výmenou za reklamu. Takúto diétu si však môže dovoliť každý, hoci takéto stravovanie nie je najlacnejšie. Mesačná diéta týmto spôsobom stojí asi tisíc zlotých.

Hladovka – ako jeden deň nejesť?

Zdá sa, že jeden deň pôstu ešte nikomu neublížil. Nič nemôže byť chybnejšie. Každý organizmus má množstvo procesov, ktoré sú drasticky narušené hladovaním. A hoci je fakt, že jeden deň pôstu by nemal nikomu uškodiť, pred prijatím takejto drastickej hladovky sa oplatí urobiť sériu testov.

Ak si naplánujeme jeden deň pôstu, treba naň telo dôkladne pripraviť. Niekoľko dní predtým musíte znížiť kalorický obsah jedál, aby si telo automaticky pripravilo dostatočné zásoby. Ak máte nejaké zdravotné problémy, oplatí sa pred plánovaným pôstom urobiť celý rad testov.

Hladovka určite pomôže očistiť telo od toxínov, no jednodňový pôst nebude mať žiadny vplyv na chudnutie. Ak nejeme, musíme prijímať správne množstvo tekutín, pretože tie nám svojim spôsobom nahradia jedlo. A hoci sa jeden deň nejesť zdá úplne triviálne, vyvoláva to veľmi dôležitú otázku. Prečo to robiť, keď sa s tým nedá nič dobré robiť?