25 júna 2024

Názory na doplnky pre športovcov a kulturistov sú dosť rozdielne. Niektorí si ich pochvaľujú predovšetkým pre ich vplyv na rozvoj svalov, iní ich označujú za legálny doping a ľahkú chôdzu. ako je to v realite? Potrebujú športovci živiny?

V prvom rade treba jasne zdôrazniť, že nárast svalovej hmoty je len jedným z účinkov živín. Ak by išlo len o tento aspekt, diskusia by bola zbytočná – buď je niekto za „posilňovač“ svalového rozvoja alebo nie. Živiny však pôsobia aj ako suplementácia. Po intenzívnom cvičení je telo veľmi vyčerpané, a tak potrebuje viac vitamínov a iných živín, najmä bielkovín, ako bežný človek.

Jedlom sa také veľké medzery ťažko vyrovnávajú. Kondicionéry to však zvládnu. Navyše napomáhajú k regenerácii a doplneniu energetickej hladiny do ďalšieho tréningu. To znamená, že intenzívne a pravidelné cvičenie, najmä silové, by malo ísť ruka v ruke so športovou výživou.

Čo obsahujú športové doplnky

Živiny pre športovcov sú veľmi obľúbené. Hlavný dôvod ich obľúbenosti však nemusí nevyhnutne spočívať v tom, že vyčerpaným organizmom dodávajú chýbajúce vitamíny a minerály. Pre mnohých ľudí je najdôležitejšie, že k efektívnejšiemu rozvoju svalov pomáhajú takzvané masové suplementy. Čo sa skutočne skrýva v športovej výžive?

Samozrejme, každý kondicionér má iné zloženie. Je však možné rozlíšiť niekoľko spoločných bodov. V prvom rade je to proteín – hlavná zložka akejkoľvek športovej výživy. Práve bielkovina je zodpovedná za rast svalovej hmoty, a teda aj za dobre vyvinuté a pevné svaly. Pamätajte však, že aminokyseliny obsiahnuté v bielkovine sú jedným zo základných stavebných kameňov ľudského tela.

Takmer každý výživový doplnok pre športovcov obsahuje aj glutamín (prispieva aj k rozvoju svalov), kreatín, ktorý posilňuje svalovú silu, kofeín so stimulačnými vlastnosťami a beta-alanín, ktorý odďaľuje únavu a zvyšuje výkonnosť organizmu.

Inteligentná suplementácia s gainerovými živinami

Gainer je odpoveďou na dnešnú dobu. Len málokto z nás sa dokáže naplno venovať tréningu. Pracujeme, vychovávame deti, aktívne trávime celý deň, čo prispieva k značnej spotrebe nášho energetického potenciálu. Keď príde poobedný čas na tréning, naše telo nemá silu na tvrdú prácu, o budovaní svalov nehovoriac.

Gainer je unikátna kombinácia proteínového doplnku so sacharidmi. V skutočnosti sú prvé menšie ako druhé, ale ich energetická hodnota je rovnaká. Prečo sacharidy? Dodávajú našim svalom energiu, aby konali a pôsobili proti katabolizmu, zatiaľ čo bielkoviny im dodávajú silu a stávajú sa ich stavebným materiálom.

Dávkovanie gainerov je plánované tesne pred a 2-3 hodiny po tréningu. Ide najmä o jeho rýchle vstrebanie a takmer okamžité pôsobenie. Je ideálnym regeneračným doplnkom pre ľudí, ktorí majú problém s nedostatkom svalovej hmoty alebo príliš rýchlym metabolizmom. Tiež sa im odporúča užívať ráno suplementáciu gainerom.