25 júna 2024

Proteín je veľmi dôležitou zložkou stravy ľudí, ktorí chcú budovať svalovú hmotu. Dodávanie bielkovín s jedlom si vyžaduje prípravu vhodných jedál a ich konzumáciu niekoľkokrát denne. Spôsob, ako doplniť túto diétu, je užívanie proteínových doplnkov.

Aminokyseliny budujú svaly – proteínové doplnky sú často založené na srvátkovom proteíne. Poskytuje vynikajúcu sadu aminokyselín, ktoré budujú svaly a stimulujú anabolické procesy. Je dôležité, aby nám doplnok poskytoval nielen jednoduché bielkoviny, ale aj komplexné. Ich pomalšia doba vstrebávania umožňuje neustály prísun aminokyselín do svalových buniek, čo stimuluje ich rast a brzdí proces rozkladu.

Pre koho sú živiny určené? – Proteínové doplnky nenahradia správne zvolenú stravu a neprinesú žiadny efekt bez intenzívneho a pravidelného cvičenia. Doplnky dokonale nahradia jedlo, keď si ho nemôžeme pripraviť, pretože sme zaneprázdnení v práci, máme nabitý program alebo sme na cestách. Každá časť doplnku je koncentrovaná dávka aminokyselín.

Pôsobenie proteínových doplnkov

Ľudia, ktorí prikladajú dôležitosť svojim svalom a svoj voľný čas trávia v posilňovni, si uvedomujú, koľko práce a úsilia je potrebné na vytvarovanie tela. Náročné hodiny strávené v školiacej miestnosti však nezaručujú doživotný efekt. Pár chvíľ zabudnutia, vynechané tréningy, oddávanie sa diéte a všetka námaha vyjde nazmar.

Špeciálne živiny pomáhajú udržiavať správnu telesnú hmotnosť, čo podporuje efekt cvičenia a dodávajú telu potrebné zložky. Jedným z typov týchto špecifík sú proteínové doplnky. Sú veľmi všestranné, dokonale dopĺňajú akúkoľvek diétu, no venujú sa najmä vysokoproteínovej diéte. Ich zloženie je minimálne 70% bielkovín. Na konzumáciu sa rozdrvia s vodou alebo mliekom. Základným opatrením je ochrana svalov pred nočným a cvičebným katabolizmom, teda spaľovaním svalovej hmoty.

Proteínové doplnky sú dostupné vo všetkých predajniach a miestach, ktoré ponúkajú tento typ sortimentu. Ich správne používanie nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky a účinky môžu byť ohromujúce.

Populárne proteínové doplnky

V bielkovinách je najdôležitejší dusík. Práve on u každého cvičiaceho človeka nielen podmieňuje, ale aj podporuje rozvoj muskulatúry.
V skutočnosti, bez konzumácie bielkovín na cvičenie, môžete zabudnúť, že si niekedy vybudujete naozaj pôsobivé svaly.

Prečo kondicionéry? Konzumáciou bielkovín vo forme jedál nikdy nedodáte telu takú koncentráciu bielkovín, ktorá by mu plne postačovala. Preto by ste mali konzumovať živiny, aby ste naplno stimulovali rast svalových buniek.

Formy – športovcom často prospieva proteínový prášok. Robia tak preto, lebo je nielen celkom znesiteľná chuťovo, ale aj veľmi pohodlná, pokiaľ ide o použitie. Aminokyseliny vznikajúce pri procese trávenia sa rýchlo dostávajú do krvi.

Nezabudnite prispôsobiť typ použitého proteínu podmienkam vášho vlastného tela. Majú rôznu mieru absorpcie – vyberte si tie, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám. Proteínové doplnky pomôžu nielen svalom, ale aj zabránia vzniku tukového tkaniva.