Každý organizmus potrebuje poriadnu regeneráciu, aby po odpočinku mohol absolvovať ďalšie útrapy: prácu alebo tréning. V prípade športovcov a kulturistov je dôležitá nielen kvalita, ale aj čas, ktorý telo potrebuje na kompletnú regeneráciu. Čím skôr sa tak stane, tým skôr môžu začať trénovať a dosahovať skvelé výsledky.
Špeciálne živiny a doplnky pomáhajú užívateľom posilňovní rýchlejšie sa zotaviť. Mnohé z nich majú všestranné účinky: posilňujú svaly a zabraňujú zraneniam, zvyšujú svalovú silu a ich efektivitu, vďaka čomu môžu tréningy trvať dlhšie a efektívnejšie. Je tiež dôležité pôsobiť proti svalovému katabolizmu.
Prípravkom, ktorý oceňujú kulturisti a športovci, sú BCAA, teda aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Trénerom prinášajú mnohé výhody, zvyšujú ich schopnosti a podporujú budovanie čistej svalovej hmoty. O správnu regeneráciu organizmu sa oplatí dbať, pretože pomáha minimalizovať riziko zranenia a umožňuje dosahovať lepšie výsledky.
Sacharidy každý deň
Sacharidy sú jednou zo základných živín. Až 50 – 60 % všetkých energetických zdrojov pochádza práve z nich. V prípade tejto skupiny produktov je mimoriadne dôležité kontrolovať, čo je na tanieri, keďže nie všetky sacharidy sú rovnako prospešné pre zdravie a kondíciu.
Mnoho ľudí sa ich snaží obmedzovať, spájajú ich účinky s kalorickým obsahom a priberaním. Toto je nesprávna a škodlivá akcia, pretože sacharidy dodávajú telu veľkú časť energie a sú nevyhnutnou zložkou. Je však potrebné pripomenúť, že ich možno rozdeliť na jednoduché a komplexné sacharidy. Jednoduché cukry sa najčastejšie nachádzajú v sladkostiach a sladkých nápojoch a naozaj sa oplatí ich obmedziť. Aj tu však existujú výnimky: k jednoduchým cukrom patrí aj mlieko a ovocie a pri diéte sú mimoriadne užitočné.
Určite sa však oplatí zamerať sa na zaradenie komplexných sacharidov do denného jedálnička, kam patria krúpy, otruby, surová zelenina a ovocie a celozrnné výrobky. Majú veľa zdravotných výhod a pomáhajú vám udržať si zdravú váhu.
Mikro a makro prvky každý deň
Minerály sú pre človeka mimoriadne dôležité. Podporujú fungovanie celého tela: všetkých systémov a orgánov. Keďže si ich telo nedokáže samo syntetizovať, musia sa tam dostať s jedlom alebo vo forme doplnku stravy.
Minerály sa delia do dvoch základných skupín:
- mikroelementy – vyznačujúce sa tým, že denná potreba organizmu vo vzťahu k nim nepresahuje 100 mg. Patria sem železo, meď, zinok, mangán, jód, fluór, selén, chróm, vanád, kobalt a nikel. Posledné tri zložky sa tiež často označujú ako ultrastopové zložky.
- makroživiny – telo ich potrebuje v trochu väčšom množstve – nad 100 mg denne. Do tejto skupiny patrí vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, chlór a síra.
Minerály majú stavebnú, transportnú a regulačnú funkciu. Ich nedostatky majú za následok poruchy práce a výskyt chorôb a potom závažných ochorení. Stojí za to postarať sa o ich primeranú úroveň vo vašej každodennej strave.