15 októbra 2024

Skákanie cez švihadlo sa zdá byť mimoriadne jednoduché. Veď na švihadle skáču aj deti a nie je to pre ne ťažké. To sú však len zdanie. Dobrý pohybový tréning so švihadlom by mal trvať až niekoľko desiatok minút. Toto je naozaj náročná výzva.

Skákanie cez švihadlo je veľmi zoštíhľujúce cvičenie. Počas jednej relácie môžete spáliť niekoľko stoviek kalórií. Nie je to však aktivita odporúčaná ľuďom, ktorí majú problémy s veľkou nadváhou. Pri skákaní zaťažujeme kĺby na maximum. Celá váha je prakticky na kolenách, preto sa skákanie cez švihadlo odporúča ľuďom, ktorí majú správnu váhu na svoju výšku.

Je to fyzicky náročné cvičenie a pri skákaní sa môžete určite unaviť. Deti, ktoré skáču cez švihadlo, to majú jednoduchšie, pretože ich váha je oveľa menšia. Skákanie je aeróbne cvičenie, ale pri intenzívnom cvičení sa váš pulz a srdcová frekvencia môžu stať nebezpečnými. Preto sa počas cvičenia oplatí sledovať tepovú frekvenciu.

Pre šport potrebujete vytrvalosť, motiváciu a cieľavedomosť

Športovať nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Nehovoriac o profesionálnom vykonávaní športu. Aby ste vôbec začali s nejakou fyzickou aktivitou, musíte mať tri základné prvky. Najprv musíte mať cieľ a motiváciu a na to potrebujete vytrvalosť.

Cieľ je veľmi dôležitý v športe, ako aj v osobnom a profesionálnom živote. Chýbajúci cieľ znamená, že nám dochádza aj motivácia, pretože tieto dva pojmy sú vzájomne prepojené. Najprv je cieľ a potom motivácia ho dosiahnuť. Ak dosiahneme predpokladanú úroveň, musíme okamžite špecifikovať ďalší cieľ, ku ktorému sa budeme snažiť. Ak chceme jazdiť na bicykli, cieľom môže byť urobiť určitý počet kilometrov za týždeň alebo za mesiac.

Keď máme cieľ a nájdeme motiváciu ísť za ním, potrebujeme vytrvalosť, aby sme sa nevzdali pri nejakých menších chybách. Na dosiahnutie cieľa je nevyhnutná vytrvalosť. Preto sú v športe, rovnako ako v živote, potrebné hodnoty, ktoré určujú, ako ho praktizovať.

Alkohol – nepriateľ číslo jedna pre každú diétu

Prečo je alkohol nepriateľom akejkoľvek diéty? Veď teoreticky to nezasahuje do zdravého stravovania a neovplyvňuje počet zjedených jedál. Len teoreticky, pretože v praxi alkohol znižuje pozitívne účinky diéty.

Nie je problém, ak ide o alkohol v čistej forme. Niektoré diéty umožňujú až dva poháre denne. Vaším najväčším nepriateľom je však pivo, ktoré má obrovské množstvo prázdnych kalórií. Pitie piva vylučuje prakticky akékoľvek chudnutie. Jedno pivo má vyše tristo prázdnych kalórií.

Krátkodobo dodávajú pocit nasýtenia, po chvíli sme opäť hladní a skonzumované kalórie sa ukladajú v tele vo forme tukového tkaniva. Víno, ktoré pomáha tráveniu, obsahuje aj prázdne kalórie, ktoré telo spáli. Ak chudneme a držíme diétu, alkoholu sa radšej vyhnite. Ak sa zdravo stravujeme, no nemusíme si dávať pozor na skonzumované kalórie, troška alkoholu z času na čas určite nezaškodí.