23 júla 2024

Existuje množstvo vitamínov, ktoré výrazne ovplyvňujú naše zdravie. Každý z nich je potrebný, každý má tiež špecifickú úlohu. Stojí za to pozrieť sa na tie, ktoré sú považované za najdôležitejšie.

vitamín E
Jeho úloha je viditeľná najmä v prípade žien, ktoré chcú otehotnieť alebo už čakajú dieťa. Pretože práve ona umožňuje prerušenie tehotenstva. V prípade žien, ktoré nie sú tehotné a neplánujú to, vitamín E zmierňuje prejavy predmenštruačného syndrómu. Dopyt po ňom sa zvyšuje v období menopauzy.

Vitamín A
Je obzvlášť cenná pre tých, ktorí si chcú užiť nielen peknú pleť, ale aj dokonalý zrak. Nielenže odďaľuje vznik prvých vrások, ale zároveň neutralizuje voľné radikály, ktoré tak negatívne vplývajú na stav pleti. Jeho prítomnosť nás chráni aj pred farebnými škvrnami, ktoré vznikajú pod vplyvom slnečného žiarenia. Ľudia, ktorí trpia ťažkým akné, sa môžu rozhodnúť pre liečbu retinoidmi.

Vitamín D nevyhnutný pre zdravie

Spomedzi mnohých vitamínov možno upozorniť na vitamín D. Až donedávna sa s ním zaobchádzalo ako nevyhnutné len pre deti. Dnes je všeobecne známe, že jeho doplnková suplementácia sa odporúča aj dospelým.

Aká je jeho úloha v tele?
Vitamín D sa spája predovšetkým s krivicou. Práve ona má zabezpečiť, aby naše kosti mali požadovaný tvar. Často sa zabúda, že sa podieľa aj na imunitných procesoch. Jeho nedostatok znamená upadnúť do častých vírusových a bakteriálnych infekcií.

Kedy ho potrebujeme viac?
Na jar a v lete, keď je pomerne veľa slnečného žiarenia, nie je potrebné ďalšie dopĺňanie vitamínu D. Keď však prídu jesenné dni, naše telo ho neprodukuje dostatok. Potom by ste mali siahnuť po doplnku. Tento vitamín je prítomný vo všetkých multivitamínových prípravkoch. Bude však účinnejší, keď sa bude užívať vo forme jednozložkových prostriedkov.

Doplnky pre zdravé kĺby

Pri intenzívnom tréningu sú kĺby športovcov vystavené zraneniam. Veľký počet opakovaní, žiadne rozcvičenie a ťažké váhy prispievajú k zhoršeniu stavu kĺbov a vystavujú ich poškodeniu. Dá sa tomu zabrániť.

Pomoc v kapsulách
Doplnky s obsahom glukosamínu vo svojom zložení podporujú rekonštrukciu chrupavkového tkaniva. Tým sa znižuje pocit bolesti a zlepšuje sa odolnosť kĺbov. Užívanie glukosamínových prípravkov priaznivo ovplyvňuje ich pohyblivosť. Kapsuly sa odporúčajú aj počas rekonvalescencie po úraze.

Ďalšou zložkou kĺbových prípravkov je chondroitín, ktorý tiež obnovuje chrupavku a podporuje jej pohyblivosť. Zvyšuje tiež ich odolnosť a pomáha predchádzať ich poškodeniu.

Kolagén a vitamín C.
Zložkami prípravkov, ktoré posilňujú kĺby a zlepšujú ich elasticitu, sú kolagén a vitamín C. Ten sa podieľa na tvorbe kolagénu, preto je cennou zložkou kapsúl pre športovcov. Táto látka buduje spojivové tkanivo a podporuje jeho regeneráciu.