15 apríla 2024

Každý, kto sa rozhodol zaviesť pravidelný silový tréning, už počul o výhodách užívania suplementov pre športovcov – väčšinou sú to hromadné suplementy, teda proteínové alebo proteínovo-sacharidové (tzv. gainery). Preto stojí za to vedieť, čo je súčasťou tohto typu prípravkov. Samozrejme, každý z nich má svoje jedinečné zloženie, ale môžete rozlíšiť niektoré z najbežnejších prvkov.

Základnou zložkou športovej výživy sú bielkoviny, ktoré ako najdôležitejší stavebný prvok organizmu prispievajú k rastu svalovej hmoty. Stojí za zmienku, že aminokyseliny sú v bielkovinách najdôležitejšie. Veľmi často sú súčasťou prípravku aj sacharidy, potrebné na doplnenie energie stratenej cvičením.

Vývoj svalov ovplyvňuje aj glutamín, ktorý je často prítomný v živinách. Kreatín zase pomáha posilňovať svaly. Existujú aj zložky, ktoré stimulujú (napr. kofeín) alebo odďaľujú únavu (napr. beta-alanín, ktorý je zodpovedný aj za lepší výkon organizmu športovca).

Je potrebná športová výživa?

Každý, kto hľadal na internete tipy na efektívny silový tréning, sa určite stretol s problematikou športovej výživy, ktorá má v krátkom čase pomôcť k lepším výsledkom. Tu vyvstáva otázka, či tieto produkty skutočne pomáhajú športovcom alebo ide len o marketingový trik.

Hlavnou úlohou živín pre športovcov je ovplyvňovať rýchly rast svalovej hmoty. A v skutočnosti – ak tento produkt používame v súlade s odporúčaniami a zároveň si vyberieme kvalitný doplnok – potom určite zaznamenáme pozitívne účinky. Navyše sú tieto prípravky – v správnom pomere – pre telo bezpečné a často navyše dopĺňajú hladinu vitamínov a iných minerálov.

A treba si uvedomiť, že telo, ktoré vykonáva pravidelný intenzívny tréning, potrebuje na správne fungovanie oveľa viac bielkovín a iných živín. A čo viac, živiny pre športovcov môžu znížiť únavu a zvýšiť hladinu energie.

Kreatín v športovej výžive

Keď hovoríme o suplementoch pre športovcov, najrozšírenejším proteínom je bielkovina, ktorá je najviac zodpovedná za rast svalovej hmoty, prípadne energetický zdroj sacharidov, ktoré sú jednou z hlavných zložiek gainerov (proteínovo-sacharidové doplnky). Musíte však vedieť, že suplementy predstavujú aj množstvo ďalších pre telo cenných prvkov, medzi ktoré patrí napríklad kreatín.

Kreatín je jednou z najdôležitejších aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele. Je zodpovedný za čo najlepšiu výdrž svalov a celého tela. Aj vďaka nemu môžeme počítať s dodatočnou dávkou energie, ktorá nabudí telo do ďalšieho tréningu. Navyše – podobne ako bielkoviny, no v menšej miere – kreatín zodpovedá za nárast svalovej hmoty.

Prípravky s kreatínom je najlepšie užívať po tréningu. Zároveň je dôležité piť veľa vody – inak môže dôjsť k dehydratácii. Predávkovanie touto zložkou môže spôsobiť ochorenia, ako sú bolesti žalúdka, hnačka a dokonca aj priberanie pár nechcených kilogramov.