26 mája 2024

Bez fyzickej aktivity je ťažké si predstaviť zdravý životný štýl. Ako začať s tréningom a implementovať ho natrvalo? Najdôležitejšie je presne definovať, čo sa očakáva. Zlepšenie postavy a chudnutie sú samozrejme dôležité ciele, ktoré zlepšia vašu pohodu aj zdravie. Netreba sa však na ne príliš sústrediť.

Predovšetkým preto, že ak sa príliš často vážite alebo každú chvíľu utekáte k zrkadlu, môže vás veľmi odradiť nedostatok viditeľných účinkov námahy. A na tie si, žiaľ, často musíte počkať. Pravidelný tréning sa ľahšie udržiava, ak je primárnym cieľom zdravie a pohoda. Ten sa po začatí tréningu výrazne veľmi rýchlo zlepšuje.

A práve na neho a uvedomelosť starostlivosti o svoju kondíciu a zdravie by ste sa mali zamerať. Môžete ovládať viditeľnejšie zmeny, ale menej často. Napríklad raz za týždeň sa odvážte alebo si raz za mesiac zmerajte obvod tela. A hlavne buďte optimisti. A za žiadnych okolností by ste sa nemali vzdať svojej aktivity.

Na tréning s trénerom

Pomoc kvalifikovaného trénera je vždy dôležitá a môže byť mimoriadne významná pri zlepšovaní účinkov tréningu. Spoluprácu s ním odporúčame najmä začiatočníkom alebo tým, ktorí si vyskúšajú neznáme druhy športu. Potom je jednoduchšie naučiť sa základy, no čo je nemenej dôležité, dokážete eliminovať chyby a vypracovať si presnosť vykonávania jednotlivých pohybov.

Individuálny tréner motivuje k činnosti, má tiež znalosti o najlepších spôsoboch, ako dosiahnuť konkrétne ciele. Oveľa väčšiu motiváciu konať vykazujú cvičenci, ak majú pred sebou isté predpoklady. Často však nevedia, ako presne realizovať svoje vlastné plány. Skúšanie rôznych foriem aktivity na druhej strane unavuje, nudí a v konečnom dôsledku odrádza od akéhokoľvek pohybu.

Medzitým sa môžete stretnúť s trénerom, aby ste spoločne vybrali najlepšiu cestu k uvedenému cieľu. A niekedy je s jeho pomocou jednoduchšie vybrať si to druhé. Myslieť to vážne s tréningom si vyžaduje prinajmenšom zvážiť najatie trénera na nejaký čas.

Jedlo a tréning

Po namáhavom cvičení je základom jedlo. Po prvé, jedenie vám umožňuje poskytnúť živiny, ktoré sa strácajú počas aktivity. Navyše človek týmto spôsobom podporuje svoje telo v regenerácii. Vyhnúť sa jedlu po tréningu je vážna chyba. Nielen zdravé, ale vedie aj k horším výsledkom. Po cvičení by ste mali niečo zjesť.

Najlepšie jedlo s optimálnym obsahom sacharidov, bielkovín a tukov. Rovnako dôležité je aj jedlo pred tréningom. Toto je najlepší spôsob, ako pripraviť svoje telo na cvičenie. Zásadný význam tu však majú dva body. Po prvé, množstvo a veľkosť jedla sa musí prispôsobiť dennej dobe.

Po druhé, ani malé množstvo jedla nemožno zjesť bezprostredne pred tréningom. Mali by ste počkať aspoň pol hodiny, aj keď tento čas môže byť dlhší, ak bolo jedlo veľké a plánovaný tréning je vyčerpávajúci. Vo všeobecnosti však treba pamätať na to, že cvičenci musia jesť. Pomerne pravidelne, ako aj pred a po tréningu.