23 júla 2024

Únava postihuje čoraz viac ľudí – príčinou môže byť vyčerpávajúci pracovný a rodinný život aj fyzická aktivita. Vo svete súťažného športu únava zvyčajne vyplýva z aspektov mentálneho nastavenia – nepretržitý vytrvalostný tréning znamená, že sila nevybočuje zo svetových profesionálov.

To však neznamená, že nepoužívajú suplementáciu, ktorá má za cieľ zvýšiť ich pohodu a zároveň eliminovať prípadné známky únavy či skľúčenosti. Pretekár, ktorý cvičí cviky bez toho, aby bol presvedčený alebo sa mu nepáčili následné testy, zvyčajne dosahuje horšie výsledky, preto sa použitie doplnkov zameraných na kontrolu slabosti veľmi odporúča.

Živiny bohaté na vitamíny skupiny B, najmä B3, B6 a B12, sa ukázali ako ideálny doplnok nielen pre športovcov. Dodatočná vitamínová terapia s pantoténovou a kyselinou listovou sa ukazuje ako obzvlášť účinná.

Sledovanie stravy nestačí

Strava zohráva v živote športovca kolosálnu úlohu, a preto takmer vždy na profesionálnej úrovni dostávajú športovci v tejto veci plnú starostlivosť zo strany klubu či reprezentácie. Dodržiavanie ani tej najlepšej diéty však nezaručuje, že telo dostane všetky potrebné látky – preto je suplementácia v posledných rokoch taká populárna.

Zatiaľ čo sa po mnoho desaťročí presadzuje suplementácia aj takých mikroživín, akými sú vitamíny – pričom si všímame problémy vyplývajúce z ich nedostatku – súčasná úroveň vedomostí biotechnológov je oveľa vyššia. Vďaka tomu sa na trhu neustále objavujú nové doplnky, nielen vitamíny. Nedostatok kyseliny listovej, ešte nie tak dávno úplne ignorovaný, sa dnes pomerne rýchlo odhalí a odstráni užívaním kyseliny listovej v doplnkoch stravy.

Výrazne zrýchľuje metabolizmus, zvyšuje vstrebávanie iných doplnkov a – čo je dôležité nielen pre športovcov – výrazne zlepšuje imunitný systém.

Doplnenie prirodzených nedostatkov

Nedostatok minerálov a živín nevyhnutných pre vyvážené fungovanie organizmu je dnes čoraz vážnejším problémom všetkých ľudí na celom svete. Vysoko spracované potraviny a zlé stravovacie návyky spôsobujú, že nedostatky sa objavujú už vo veľmi mladom veku a predstavujú kolosálnu hrozbu pre vyvíjajúci sa organizmus.

Preto takým dôležitým prvkom budovania spoločenského povedomia v oblasti zdravia rodiny je veda o supermentácii, t. j. zásobovaní tela látkami zvonku, ktoré nie sú z rôznych dôvodov dodávané v každodennej strave. Ďalšie problémy môže spôsobiť napríklad nedostatok selénu, ktorý je vážnym problémom medzi ľuďmi, ktorí fajčia, pijú alebo sú nadmerne stresovaní v práci.

Nedostatok sexuálneho pudu u mužov je často dôsledkom nedostatku selénu, no aj profesionálni športovci vedia, že vyššia hladina selénu v tele je aj najúčinnejšou metódou na urýchlenie regenerácie svalového tkaniva.