25 júna 2024

Silový tréning je veľmi často spojený s nadmerným rozvojom svalového tkaniva. Z tohto dôvodu veľa ľudí opúšťa telocvičňu, pretože sa obávajú, že to povedie k prehnanej kulturistickej postave. Medzitým je takéto myslenie zásadne nesprávne a silové cvičenia sú veľmi dobrou formou aktivity pre každého.

Záťaž pri silových cvičeniach nemusí byť činka. Môžu to byť závažia a dokonca aj hmotnosť vášho vlastného tela. Správne naplánovaný silový tréning priaznivo pôsobí na svalové tkanivo nášho tela, na kĺby a väzy – a to nie je odporúčanie len pre profesionálnych športovcov. Zlepšenie sily a vytrvalosti nášho tela zaznamenáme nielen pri neskorších aeróbnych cvičeniach, ale aj v bežnom živote.

Dobre navrhnutá telocvičňa znamená aj odolnejšie kĺby, a tým aj oveľa nižšie riziko zranenia. Posilňovňa umožňuje aj modeláciu postavy a to nehovoríme o nadmerne viditeľných svaloch. Nie je teda dôvod sa silového tréningu báť.

Kardio k zdraviu

Tvrdenie, že kardio tréning je jednou z najzdravších foriem tréningu, je pravda, ale aj dosť nejednoznačné a vágne tvrdenie. Neexistuje nič také ako jeden kardio tréning. Pod týmto pojmom sa skrýva celá škála rôznych cvičení, z ktorých každé má na naše telo iný vplyv.

Kardio tréning zahŕňa množstvo pohybových aktivít: od plávania a behu, cez nordic walking a aerobik, až po cyklistiku, volejbal a basketbal. To je veľká výhoda tohto tréningu, to znamená, že disciplínu si môže vybrať každý, bez ohľadu na vek, pohlavie a úroveň „zasvätenia“.

Šport by nikdy nemal byť zdrojom stresu či frustrácie, preto pri tak širokom spektre možných aktivít je pre nás jednoduchšie vybrať si perfektnú disciplínu. Kardio by sa malo vykonávať pravidelne. Je ideálnou profylaxiou mnohých chorôb, zlepšuje stav srdca, znižuje krvný tlak a posilňuje celkovú odolnosť organizmu. Dýchací systém tiež funguje efektívnejšie.

Preskočte A – Cvičenie, ktoré môžete urobiť kdekoľvek

Ak chceme trénovať ako profesionálni bežci, musíme robiť správne cviky. Jedným zo základných cvikov pre bežcov je preskok A. Tento cvik zvyšuje silu behu – pravidelným vykonávaním tohto cviku zvýšime svoju efektivitu a rýchlosť.

Preskok A, keď ho bežec robí pravidelne, zvyšuje silu odrazu jeho nohy od povrchu. To je veľmi dôležité – čím viac bežec pri behu odtlačí od povrchu, tým väčšiu rýchlosť môže pri behu dosiahnuť. Toto nie je jediná výhoda skipu A. Toto cvičenie tiež posilňuje svaly a pomáha rozvíjať správnu a správnu funkciu kolena.

Čo je to vlastne skok A? Ide o typ behu, pri ktorom sú kolená zdvihnuté veľmi vysoko. Pri tomto cviku držte telo vo vzpriamenej polohe a pracujte rukami, rovnako ako pri behu. Spočiatku je lepšie vykonávať cvičenie pomalšie a s dôrazom na techniku ​​- až potom môžete trénovať rýchlo.