23 júla 2024

Ak zmeníme svoj život a začneme viesť zdravý životný štýl, zvyčajne na začiatku predpokladáme cieľ, za ktorým chceme dôsledne ísť. Môže to byť samotná dobre vyvážená strava, nekombinovaná s tréningom, ktorá môže a nemusí byť potrebná alebo na to nemáme čas, alebo to môže súvisieť s redukciou hmotnosti či priberaním.

Keď sa na to pripravíme návštevou dobrého výživového poradcu a osobného trénera, hľadáme riešenia aj svojpomocne. Okrem cvičení v posilňovni existuje množstvo takých, ktoré sa dajú robiť aj doma, no vyžadujú si prípravu a vhodnú techniku. Jedným z takýchto tréningov je doska, takzvaný PLANK.

Už od začiatku nám ponúka posilňovanie svalov a oveľa lepšie účinky ako používanie kľukov, má obrovský vplyv na našu rovnováhu a držanie tela, ovplyvňuje rozvoj chrbtových svalov a formuje našu vôľu, pretože je to cvičenie, ktoré sa časom rozširuje. o jeho rôznych podobách, ale o dobe výdrže v danej polohe, ktorú nie je vždy ľahké dosiahnuť.

Účinky cvičenia na doske

Plank alebo plank je cvik, ktorý by mal poznať každý, komu záleží na peknej postave. Nevyžaduje použitie žiadneho náradia, dá sa vykonávať doma aj v posilňovni a účinky jeho pravidelného používania sú naozaj pôsobivé. Dôležité je len naučiť sa ich robiť správne.

Opierame sa o predlaktia a chodidlá. Pri dobre vykonanom cviku by naše telo malo tvoriť priamku. Ramená nevyčnievajú za lakte. V tejto polohe by ste mali vydržať čo najdlhšie. Na začiatku možno 30 sekúnd považovať za dobrý výsledok. Časom určite vydržíme dlhšie. Keď sa naučíme, ako správne vykonávať základnú verziu dosky, môžete zaviesť niekoľko variácií.

Najpopulárnejšie sú tzv dupačky a doska bokom. Účinky plank cviku sú viditeľné predovšetkým v podobe vymodelovaných brušných svalov. Okrem toho plank posilňuje svaly nôh, chrbtice a predlaktia. Takmer všetky svalové skupiny sú viac či menej zapojené.

Cvičenie na brucho pre začiatočníkov

Trend fit u nás už dlho dominuje, každý deň sa nájde množstvo ľudí, ktorí chcú zmeniť svoj život a zaviesť zmeny, ktoré neovplyvnia len ich vzhľad, ale aj lepšiu pohodu. Keď neustále niečo stíhame, dochádza nám čas na naše potreby, hľadáme možnosti, ako sa na chvíľu odtrhnúť od šedej reality.

Pre mnohých ľudí je to príležitosť na zaujímavé a určite dobré dobrodružstvo so zdravým stravovaním a pravidelným tréningom, vďaka ktorému nás endorfíny vyženú do akcie. Tieto začiatky však nie sú vždy také jednoduché. Dôležité je okrem správne vyváženej stravy aj dobre zvolený tréningový plán, úzko súvisiaci s našimi možnosťami, ktoré sú na začiatku väčšinou naozaj malé.

Ak chceme, aby bol náš žalúdok výkladnou skriňou, musíme sa naučiť železné pravidlá práce na ňom. Samotné brušáky nestačia, treba sa podporovať aj inými cvikmi a oplatí sa ich obohatiť o kardio, v úvodnej fáze nesmiete vnucovať prílišné tempo a nadmerné opakovania, regenerácia je posvätná vec.