26 mája 2024

Pri príprave každodenných jedál si ani neuvedomujeme, aké cenné suroviny obsahujú. Medzitým je každý hodnotný produkt baňou minerálov a vitamínov. Ak zvážime, aké dôležité sú vo fungovaní nášho tela, uvedomíme si, aké dôležité je siahať po zdravých a prírodných produktoch.

Vitamíny a zložky získali v našom tele mimoriadne dôležitú úlohu. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie všetkých dôležitých systémov a orgánov, dohliadajú na vylučovanie hormónov a enzýmov. Telo potrebuje neustály prísun čerstvých surovín, ktoré využíva ako palivo. Ak sú naše jedlá sterilné a nezdravé, nedostáva všetko, čo potrebuje a telo začne zlyhávať a ochorieť.

Ak však budeme dodržiavať pestrú stravu a zaradíme do nej hodnotné produkty, telo dostane súbor vitamínov a prvkov. V prípade problémov so skladaním stravy môžeme použiť špeciálne multivitamíny alebo doplnky s obsahom mikro a makro prvkov.

Chróm pre vaše zdravie

Počas mnohých rokov sa uskutočnili podrobné štúdie o účinkoch chrómu na ľudský organizmus. Vedci si neboli istí, či je v ľudskej strave skutočne potrebný. V súčasnosti vieme o účinkoch chrómu oveľa viac, a tak vieme predchádzať jeho nedostatku.

Chróm sa stal známym ako minerál, ktorý podporuje metabolizmus a uľahčuje proces chudnutia. Preto toľko doplnkov podporujúcich odbúravanie tukov obsahuje vo svojej receptúre chróm. Netreba však zabúdať, že ide len o malý zlomok potenciálu tohto prvku. Pre chróm má výhodnejšie tendencie.

Je vo veľkej miere zodpovedný za reguláciu hladiny cukru v krvi. Chróm pomáha glukóze prenikať do tkanív, kde sa premieňa na energiu. Účinne chráni pred cukrovkou II.

Chróm môžeme užívať vo forme tabliet, ale túto zložku nájdeme v jablkách, kvasniciach, kukurici, hydine – s osobitným dôrazom na stehná a v brokolici.

Vápnik pre zdravie kostí

Vápnik je jednou z kľúčových makroživín. Jeho fungovanie si väčšinou spájame so stavom našich kostí a zubov, ide však o veľmi zjednodušené tvrdenie. Vápnik sa podieľa na mnohých kľúčových funkciách nášho tela.

Je základným stavebným kameňom našich kostí a zubov. Čím viac vápnika máme v kostiach, tým sú pevnejšie a ťažšie sa lámu. Konzumáciu potravín bohatých na vápnik od útleho veku možno teda považovať za skvelú investíciu do budúcnosti. Na to by mali pamätať najmä ženy, ktorým v období menopauzy hrozí osteoporóza.

Vápnik je nevyhnutný pre správne fungovanie buniek. Bez významu nie je ani jeho vplyv na metabolizmus či procesy zrážania krvi. Vápnik znižuje priepustnosť ciev, pôsobí proti opuchom a zápalom.

Tým, že telo neprijíma správne množstvo vápnika, uvoľňuje ho z kostí. To spôsobuje odvápnenie kostí a ich vystavenie zraneniam a zlomeninám. Nedostatok vápnika má za následok aj kaz a krivicu.

Hlavným zdrojom vápnika v našej každodennej strave je mlieko a výrobky z neho, ako aj rybie konzervy konzumované s kostrou.