12 decembra 2024
pexels-lisa-fotios-1172019

Často sa hovorí, že každý človek by mal jesť päťkrát denne. Prečo ich toľko a aké by tieto jedlá mali byť? Dospelý človek by mal začať deň výdatnými raňajkami zjedenými najneskôr hodinu po prebudení. Ďalšie jedlo, takzvané druhé raňajky, by malo byť ľahké občerstvenie – napríklad prírodný jogurt s lyžicou medu, ovocie alebo dva ryžové koláčiky.

Dôležitú úlohu zohráva aj večera, ktorá by mala byť teplá a poskytnúť množstvo ingrediencií, ktoré dodajú energiu na zvyšok dňa. V druhej polovici dňa sa oplatí siahnuť po popoludňajšom čaji (ľahkom občerstvení) a potom na večeru. V tomto prípade sa oplatí zvoliť napríklad ľahký, ale výživný šalát, ktorý telo počas noci ľahko strávi.

Posledné jedlo dňa by ste mali zjesť najneskôr dve hodiny pred spaním. Prečo by ste sa mali stravovať týmto spôsobom? Pretože jesť viac jedál, ale častejšie, zlepšuje metabolizmus tela. Vďaka tomu funguje pravidelne – presne tak, ako má.

Živiny potrebné v strave

Denná strava každého by mala byť správne vyvážená. Musí obsahovať všetky základné živiny. Najdôležitejšie z nich sú tuky, bielkoviny a sacharidy. Okrem toho stojí za to zabezpečiť, aby sa na našich stoloch objavili jedlá bohaté na vitamíny a mikroelementy.

Správne zostavený jedálny lístok prispeje k dobrému zdraviu a pohode. Nedostatok čo i len jednej z vyššie uvedených zložiek môže prispieť k vzniku nebezpečných chorôb. Rovnako nebezpečný je ich nadbytok v tele. Ak budeme konzumovať príliš málo bielkovín, naše svaly nebudú mať zdroj energie a nebudú sa správne vyvíjať.

Nedostatok sacharidov vás oslabí. Ak vám chýba vápnik vo vašej každodennej strave, oslabí to vaše kosti a môže viesť k rozvoju osteoporózy. Nadmerná konzumácia tukov, najmä živočíšneho pôvodu, zasa zle vplýva na pečeň a môže prispievať aj k vzniku aterosklerózy.

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy nie sú len problémom metalizmu. V značnom počte prípadov je problém hlbší a pomoc pri jeho riešení treba vyhľadať u psychiatra. Medzi najčastejšie poruchy príjmu potravy patrí anorexia, bulímia a nutkavé prejedanie sa. Prvé dve vyššie uvedené poruchy spočívajú v zastavení príjmu potravy (anorexia) a v jej regurgitácii (bulímia).

Tým, že telu neposkytuje správne množstvo cenných živín, postupne sa zhoršuje a spôsobuje veľmi nebezpečné komplikácie. Žiaľ, často sa stáva, že ľudia trpiaci anorexiou či bulímiou tak extrémne vyčerpávajú svoje telo, že už nie je schopné fungovať a jednoducho zomrie.

Kompulzívne prejedanie je úplne iné. V tomto prípade pacient nedokáže kontrolovať chuť do jedla a nadmerne sa stravuje, čo vedie k morbídnej obezite. Príliš veľká hmotnosť zvyšuje rozvoj chorôb, ako je cukrovka alebo ateroskleróza.