25 apríla 2024

Pre domáce použitie si môžete vybrať jeden z troch typov zariadení, ktoré sa bežne označujú ako veslovací trenažér. Aj keď správny názov tohto zariadenia je veslovací trenažér. Toto zariadenie je navrhnuté tak, aby napodobňovalo plávanie pomocou vesiel, t.j. v kajaku alebo nafukovacom člne. Cvičenie spočíva v tom, že robíte pohyby rukami tak, ako keby ste pádlovali v kanoe, ale môžete trénovať aj priťahovanie a odtláčanie z pevného úchopu.

Cvičenie na tomto zariadení určite nie je pre každého. Takto by nemali cvičiť ľudia s akýmikoľvek zdravotnými problémami súvisiacimi s chrbticou či kĺbmi. Pri cvičení sú dosť silne zaťažené kolenné a lakťové kĺby. Samotné zariadenie tiež nie je príliš praktické, pretože sa s ním len veľmi ťažko premiestňuje. V praxi sa len veľmi zriedkavo vyberá veslovací trenažér pre domáce použitie. Určite oveľa lepším riešením bude bežecký pás alebo rotoped. Veslovací cvik, ktorý vás vtiahne a tlačí späť, musí mať negatívny vplyv na vaše kolenné kĺby.

S akou záťažou cvičiť?

Mnoho ľudí si kladie otázku, ako vyberať záťaže pri realizácii tréningových jednotiek. Toto je naozaj ťažká otázka, s ktorou sa stretávajú väčšinou mladí adepti tréningu. Treba poznamenať, že veľa skutočne závisí od východiskového bodu. Ak niekto robí prvé kroky v tomto odvetví, je prirodzené, že nebude hneď dvíhať tie najťažšie činky.

Na začiatok by bolo dobré, keby daná záťaž nepresahovala hmotnosť cvičenca. Na tomto základe by sa malo zvoliť maximálne zaťaženie. Samozrejme, počas tréningu je tento aspekt menej dôležitý, pretože najdôležitejší je počet opakovaní v sérii. Môžete však vychádzať z maximálnej záťaže a určiť si váhu, s ktorou budete cvičiť.

Na začiatok je dobré nastaviť si záťaž, ktorá bude 10% maximálnej záťaže. Ak máte pocit, že vám to určite nestačí, mali by ste túto spodnú hranicu trochu zvýšiť. Nepreháňajte to však. Je dôležité si zapamätať, že na rozvoj svalov musíte urobiť veľké množstvo opakovaní. To, že raz zdvihnete maximálnu záťaž, vám naozaj nepomôže.

Dobrá podložka na cvičenie

Cvičenie doma si nevyžaduje značkové oblečenie ani budovanie telocvične. Väčšinou im stačí kúsok voľného miesta v obývačke alebo hosťovskej izbe. Pre zaistenie pohodlia a bezpečnosti počas tréningu sa však oplatí investovať do dobrej podložky na cvičenie. Takýto produkt môže stáť až niekoľko desiatok zlotých.

Samozrejme, v obchodoch sú dostupné lacnejšie ekvivalenty, no otázkou je, či sa oplatí na podložke za každú cenu šetriť. Zdá sa, že nie. Hlavne preto, že dobrý produkt bude oveľa praktickejší. Podložka z hornej police sa po rozložení nezroluje, čo môže byť vážnym problémom pri vykonávaní cvičení na nekvalitných výrobkoch.

Dobrá podložka je navyše protišmyková, čo je rozhodujúce, ak v cvičebni nie sú koberce. Je tiež dostatočne hrubá, vďaka čomu sú jednotlivé úkony oveľa príjemnejšie. Dobrá podložka je predsa produkt prispôsobený výške užívateľa, ako aj konkrétnemu typu cvikov, ktoré plánuje vykonávať.